Na demonstraci Pegidy v Drážďanech přišly tisíce lidí

09.02.2015 22:19

Několik tisíc lidí se večer v Drážďanech připojilo k protiislámské demonstraci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida). Jejich počet tak mnohonásobně překonal účastníky nedělní demonstrace pořádané odpadlíky z Pegidy. Podle rozhlasové stanice MDR se ale neblíží k počtu 17 000 osob, které přišly na protestní shromáždění před dvěma týdny.

Na demonstraci Pegidy v Drážďanech přišly tisíce lidí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod hnutí PEGIDA proti islamismu i přistěhovalcům v německých Drážďanech
reklama

Na demonstraci Pegidy před kostelem Frauenkirche vystoupil mimo jiné spoluzakladatel hnutí Lutz Bachmann, který se na konci ledna postaral o skandál svými fotkami, na nichž byl namaskován jako nacistický vůdce Adolf Hitler. Další mluvčí při svých vystupováních prohlašovali, že islám nemá v Německu místo a že politici ustupují levicovým extremistům, když kritizují postoje Pegidy.

176 muslimských modlitebních koberců

Jako zvláštní host na demonstraci promluvila žena, kterou organizátoři označili jako "Anastasii z Ruska". Ve svém projevu uvedla, že německá politika zastupuje americké zájmy, a vyzvala kancléřku Angelu Merkelovou, aby přestala mluvit o ruské anexi Krymu jako o porušení mezinárodního práva. Demonstranti podle MDR odpověděli pokřiky "Ami go home" a "Merkelová musí pryč".

Kostel Frauenkirche není po dobu demonstrace Pegidy osvětlený. Správa kostela zdůvodnila vypnutí osvětlení tím, že si nepřeje, aby tento symbol saské metropole sloužil jako kulisa pro demonstraci.

Ještě před shromážděním Pegidy využil prostor před kostelem mannheimský umělec Kurt Fleckenstein, který na prostranství rozložil 176 muslimských modlitebních koberců. Podle něj měla instalace ukázat, že tvrzení Pegidy o nepatřičnosti islámu v Německu nejsou pravdivá a měla přispět k toleranci v zemi. Drážďanská radnice ale nechala koberce odstranit s odůvodněním, že Fleckenstein neoprávněně zabral prostor, na který už dříve byla svolána demonstrace. Umělec se chce s městem soudit.

V neděli se v Drážďanech asi 500 lidí zúčastnilo demonstrace, kterou svolalo hnutí Přímá demokracie pro Evropu (DDfE), které se vydělilo z Pegidy. DDfE se s původním hnutím rozešlo kvůli sporům s Bachmannem a kvůli snaze distancovat se od odnože Pegidy v Lipsku, v níž se podle německého tisku ve velké míře angažují členové krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

9:10 Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

TÝDEN V MÉDIÍCH Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský asi nečetl Ústavu a neví, že v ní je zakotv…