Na očkování musí i ti, co už covid měli. Virolog má obavy z mutací

18.12.2020 8:03

První vakcína by do Česka mohla dorazit už mezi svátky. Virolog z Univerzity Karlovy Ivan Hirsch upozorňuje, že očkovat se budou muset i ti, kteří už nemoc covid-19 prodělali. „Co by nám mohlo situaci komplikovat jsou mutace, které se vyvinou v důsledku vakcinace,“ dodává v rozhovoru pro iDNES.cz.

Na očkování musí i ti, co už covid měli. Virolog má obavy z mutací
Foto: Repro Youtube
Popisek: virolog a imunolog Ivan Hirsch
reklama

U většiny vakcín budou muset lidé projít opakovanou aplikací, podle Hirsche se dá proto předpokládat, že u těch, kteří už infekci prodělali, by mohla stačit pouze jedna dávka. „Bylo by to příznivé, ale nedá se to říct s jistotou,“ uvedl.

Na ruské vakcíně Sputnik V prý nic špatného nevidí, nedůvěru má spíše k administrativní části vývoje Sputniku. „Přeskočila se třetí fáze testování, což by mohlo zpochybnit bezpečnost ruské vakcíny,“ podotýká.

Současný boj proti koronaviru by mohly překazit jedině mutace. „Co by nám mohlo situaci komplikovat jsou mutace, které se vyvinou v důsledku vakcinace,“ říká s tím, že studie zatím ukazují, že protilátky, které se vytvářejí u očkovaných lidí, jsou schopny neutralizovat virus u dvaceti různých mutací. „Ale nedá se na druhou stranu říct, jak se po očkování začne virus množit v nových podmínkách,“ podotýká.

Jak dlouhá bude ochrana proti koronaviru, to podle virologa ukáže až praxe. Předpokládá, že během svátků nebo krátce po nich přijde třetí vlna epidemie. První tisíce dávek vakcíny schválené pro Evropskou unii by mohly v České republice být na konci letošního roku, v lednu pak dalších asi 250 000 dávek.

 


 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…