Na polské hranici se vracejí kontroly, budou do poloviny prosince

22.11.2018 6:30 dop.

Polsko od dnešního dne až do 16. prosince obnovuje hraniční kontroly. Děje se tak z bezpečnostních důvodů kvůli mezinárodní klimatické konferenci, která se příští měsíc koná v Katovicích za účasti stovek hostů, mnohdy prominentních politiků, z celého světa.

Na polské hranici se vracejí kontroly, budou do poloviny prosince
Foto: worldwide.com
Popisek: Hraniční přechod, ilustrační foto

Příslušné nařízení podepsal polský ministr vnitra Joachim Brudziński. Mluvčí pohraniční stráže Joanna Konieczniaková uvedla, že kontroly budou namátkové a kontrolovány budou pouze osoby vstupující do Polska; na dálnicích vybraná vozidla pohraničníci nasměrují na odpočívadla. Cizinci cestující do Polska u sebe musí mít cestovní pas nebo občanský průkaz.

"Obnovení kontrol neznamená návrat k hraničním přechodům a spuštěným závorám. Kontroly se budou opírat o hlídky pohraničníků s využitím specializovaného zařízení, čili mobilních terminálů a vozidel uzpůsobených k vykonání kontroly mimo hraniční přechod," poznamenal list Nowa Trybuna Opolska na svém webu.

Auta a osoby se mají vytipovat ke kontrole na základě analýzy rizika či informací od sousedních států. Deník dodal, že až do 16. prosince bude možné hranice s Českem, Slovenskem, Německem a Litvou překračovat pouze na stanovených místech, jichž je celkem 264, z toho na hranici s Českem 142 a na hranici se Slovenskem 62. Všichni cestující mají být připraveni na možnost, že jim hlídky mohou kontrolovat osobní doklady i auto.

Polsko se stejně jako Česko, Slovensko nebo Maďarsko stalo součástí schengenského prostoru volného pohybu v prosinci 2007. Od té doby se rozhodlo dočasně obnovit hraniční kontroly už několikrát. Stalo se tak například během mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2012 nebo kvůli předloňskému summitu NATO ve Varšavě.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

Miloš Vystrčil byl položen dotaz

Když kandiduje politik

Tak pokud se třeba setkává s lidmi, prezentuje v médiích, počítá se to už jako kampaň nebo ne? Protože každá akce přeci něco stojí a je tu třeba dost senátorů, kteří chtějí kandidovat na prezidenta. Ostatně vy jste možná jedním z nich. Jak jste se vlastně rozhodl, víte to aspoň vy sám?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Že by nebyla ČT1? Radiožurnál? Nepředstavitelné. Radní zvolený pětikoalicí se představil

14:03 Že by nebyla ČT1? Radiožurnál? Nepředstavitelné. Radní zvolený pětikoalicí se představil

Do Rady České televize nastupuje v době napjaté nejen všeobecně, ale i pro Českou televizi. Obří škr…