Na sanitku si počkáme déle. Rath: Lidé budou zatím umírat

29.08.2011 6:11

Dojezdová doba vozidel záchranné služby se možná prodlouží z dosavadních 15 minut na 20. S tím výrazně nesouhlasí stínový ministr zdravotnictví David Rath. Radost z toho podle něj bude mít snad jen Miroslav Kalousek, nebude totiž muset tolik vyplácet za zdravotní péči, když budou lidé rovnou umírat.

Na sanitku si počkáme déle. Rath: Lidé budou zatím umírat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sanitka z dob protestů ve zdravotnictví
reklama

"Analýza dostupnosti zdravotnické záchranné služby provedená v roce 2008 prokázala, že dojezdovou dobu do 15 minut nebylo možné z objektivních důvodů dodržet přibližně u 1970 obcí, což je zhruba u 1,3 milionu obyvatel, v případě dojezdové doby do 20 minut by ji nebylo možné z objektivních důvodů dodržet pouze v případě 439 obcí, to je asi u 211 tisíc obyvatel," stojí podle serveru tn.cz v novele zákona o zdravotnické záchranné službě.

Podle Ratha taková změna zapříčiní nárůst úmrtí. "Zřejmě bude mít radost pan ministr Kalousek, protože stoupne procento úmrtí. A státní pokladna ušetří na zdravotní péči i důchodech," podotkl.

Pokrytí odlehlých míst se podle něj může zařídit pouhým dodatkem k současnému znění zákona a to sice: "Jsou-li odlehlá místa, jakože jsou, tak lze použít ustanovení: patnáct minut, pokud to technické podmínky umožňují."

Pět minut rozhoduje o životě

S prodloužením dojezdové doby nesouhlasí ani komunisté. "Pět minut rozhoduje o prognóze pacienta. V mnoha regionech to znamená vybudovat další základny záchranné služby, ale cena lidského života je vyšší," řekla serveru poslankyně KSČM Soňa Marková.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger se brání. Tam, kde bude možno dojet za 15 minut, dojede sanitka standardně za čtvrt hodiny i po schválení novely. "Uvědomte si, že pro 90 procent obyvatel je dojezdová dostupnost patnáct minut, ale to znamená, že pro jeden milion není," zdůraznil.

Zákon také upravuje práva a povinnosti záchranářů a určuje financování záchranné služby.

Čtěte:

Nové sanitky zachrání životy. Hašek jich koupil devět

Praha: Pět nových sanitek posílí záchrannou službu

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Strašně zlý. To musí být fake!“ FOTO, které vystavila ODS na sociální síti, pobouřila veřejnost

21:35 „Strašně zlý. To musí být fake!“ FOTO, které vystavila ODS na sociální síti, pobouřila veřejnost

ODS se v tomto týdnu finálně dohodla na spojení s KDU-ČSL a TOP 09 do příštích parlamentních voleb. …