Na šéfa ČT nestačí ani Rada: Snížení platu zažehnal odměnou

25.02.2011 8:30

Spory mezi Radou ČT a jejím generálním ředitelem gradují. Rada sice poprvé v historii sáhla k snížení platu svého šéfa, ale ten našel způsob, jak se s tím vypořádat. Bral tak stejné peníze jako předtím.

Na šéfa ČT nestačí ani Rada: Snížení platu zažehnal odměnou
reklama

Konflikt mezi generálním ředitelem České televize Jiřím Janečkem a většinou Rady vyústil minulý rok na podzim radikálním snížením Janečkových příjmů. Vůbec poprvé v historii tak Rada ČT sáhla na výplatu generálnímu řediteli - neschválila mu čtvrtletní prémie. Během následujícím tří měsíců tak měl přjít o více než 120 tisíc korun.

Management ČT však přišel na způsob, jak svému šéfovi ztracené peníze vynahradit. Podle informací MF Dnes měl sice Janeček v prosinci o 43 tisíc méně, ale ČT mu tuto částku zase zpětně vyplatila, takže jeho plat byl opět stejně vysoký jako před opatřením Rady.  

„Generální ředitel splnil všechna měřitelná kritéria pro přidělení pohyblivé části platu. Není tedy důvod, proč by mu měl být plat krácen," říká šéf personálního úseku ČT Jan Mrzena. Právě on našel po dohodě s právníky způsob, jak vyřešit pro Janečka nepříznivý postoj Rady ČT. 

Koncesionáři Janečkovi loni vyplatili 705 tisíc na odměnách 

Rada totiž přímo nezamítla odměny, pouze nevzala na vědomí fakt, že "splnil podmínky pro jejich udělení ". „ Žádné jiné unesení nepřijala, platilo tedy to, co předtím," vysvětluje Mrzena.

Toto vysvětlení nakonec přijali i radní ČT, i kdy mnozí neradi. „Nelze to zřejmě nijak právně napadnout, ale přijde mi to nemorální," říká Dana Eklová. Ukázalo se tak, že snížit Janečkovi plat není jednoduché ani pro Radu, která o věci rozhoduje a samotného generálního ředitele jmenuje.

Generální ředitel České televize si loňský rok za měsíc přišel na 237 tisíc korun. Z toho 165 tisíc „základ" a 72 pohyblivá část. Jednou ročně dostává odměnu, která loni činila 705 tisíc korun. Letos se Janečkův plat snížil kvůli úsporným opatřením o 5 procent.

Dále čtěte:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

9:10 Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

TÝDEN V MÉDIÍCH Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský asi nečetl Ústavu a neví, že v ní je zakotv…