Na švédských hudebních festivalech bylo horko. Znásilňovalo se a osahávalo o sto šest

05.07.2016 8:05

Pět znásilnění a desítky případů sexuálního obtěžování. Taková je bilance víkendových hudebních festivalů ve švédských městech Norrköping a Karlstad. Vše mají podle dostupných informací na svědomí mladí muslimští migranti.

Na švédských hudebních festivalech bylo horko. Znásilňovalo se a osahávalo o sto šest
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Prchají před Islámským státem. On, Snamdin Nurihasan a ona, Henadi Shibli.

Na populárním festivalu Bråvalla bylo hlášeno pět případů znásilnění a nepočítaně případů sexuálního obtěžování. Policie v Karlstadu, kde se konal festival Putte i Parken, eviduje nejméně 35 případů osahávání. Pachateli jsou mladí delikventi, kteří měli osahávat ženským návštěvnicím ňadra. Policie ani internetový server The Local sice neuvádí národnost ani náboženské vyznání pachatelů, ale svědci hovoří o mladících snědé pleti.

Je paradoxní, že zrovna před pár dny se v zemi rozjela kampaň proti osahávání, v rámci které dívky nosí náramky s nápisem „nesahej na mě“. Kampaň byla načasována tak, aby proběhla ještě před začátkem letních hudebních festivalů, které jsou živnou půdou pro znásilňování a osahávání. „Organizátoři festivalu kampaň vzali vážně a jsou na správné cestě. V praxi se toho však příliš nestalo,“ konstatuje Lisen Flormann, která se věnuje zvýšení bezpečnosti na festivalech.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Mluvčí policie Thomas Agnevik, který byl osobně přítomen na hudebním festivalu Bråvalla, s Florman částečně souhlasí. „Já té kritice rozumím. Za celou tu dobu, co se objevují případy znásilňování a sexuálního obtěžování, nebyla učiněna dostatečná opatření. Nikdo by neměl přijít na koncert a domů odcházet jako oběť znásilnění,“ cituje The Local Agnevika a dodává, že v souvislosti s množícími se útoky se objevují požadavky na instalování kamerového systému.

„Bez kamer je prakticky nemožné uhlídat dav čítající třeba dvacet tisíc návštěvníků. Kamerové systémy již fungují například na fotbalových stadionech. Zakoupením lístku zároveň souhlasíte s tím, že budete tímto způsobem sledování,“ argumentuje Agnevik. Sexuální útoky odsoudili také někteří švédští politici. „Něco takového nelze dále tolerovat. Sama vím, jak je těžké být v prostředí hudebního klubu, kde se vyskytuje spousta mužů a v jistých chvílích padají zábrany,“ konstatovala šéfka Strany středu Annie Lööf.

Téma letních hudebních festivalů a sexuálního obtěžování se stalo ve Švédsku horkým tématem na začátku tohoto roku, kdy vyšlo najevo, že skupina mladíků hromadně osahávala dívky na loňském i předloňském ročníku festivalu We Are Sthlm. Terčem ostré kritiky se stala zejména švédská policie, která v té době nechtěla zveřejnit žádné bližší informace. Nakonec se ukázalo, že bylo v letech 2014 – 2015 hlášeno 36 případů sexuálního obtěžování a dvě znásilnění.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…