Na úřadu práce vám práci nenajdou. Čtěte o dalších dírách Drábkova systému

9. 2. 2012 11:34

Sociální reforma ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) způsobila další problém. Z úřadů práce se od ledna staly pokladny pro vyplácení sociálních dávek a zmizela pomoc s hledáním zaměstnání. Upozorňuje na to deník MF Dnes.

Na úřadu práce vám práci nenajdou. Čtěte o dalších dírách Drábkova systému
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Na úřadech práce mají napilno
reklama

Nezaměstnanost v současnosti stoupla na 9,1 procent. Na vině nejsou úředníci, ale nefunkční počítačové programy a také to, že ministerstvo na tyto aktivity neposlalo včas peníze.

 

„Aktivní politika zaměstnanosti se nijak nezrealizovala. Čekali jsme na přidělení rozpočtu od generálního ředitelství Úřadu práce (GŘ ÚP), přišel poslední lednový týden,“ popsal MfD Jaroslav Kunc, vedoucí oddělení zaměstnanosti krajského úřadu práce v Ústí nad Labem.

 

Nefungují počítačové programy pro umisťování lidí na veřejně prospěšné práce

 

Deník MF Dnes zjistil, že nejsou přístupné ani počítačové programy pro umisťování lidí na veřejně prospěšné práce (úřad přispívá obci, která například zaměstná nepřizpůsobivého občana) nebo společensky účelná pracovní místa (pro lidi z ohrožených kategorií – starší padesáti let nebo absolventi).

 

Nedaří se také zabezpečit rekvalifikaci pro nezaměstnané. „Z modulu nelze vytvářet smlouvy pro nové uchazeče, obchází se to oklikou, píše se to ručně,“ řekl MfD jeden z ředitelů úřadu práce.

 

Nejedná se ale pouze o technický problém. „Nižší počet v druhém pololetí 2011 souvisel s reorganizací služeb zaměstnanosti a s nutností uskutečnění nových výběrových řízení,“ vysvětlil mluvčí GŘ ÚP Jiří Reichl.

 

Výběrová řízení se protahují. V lednu nastoupilo na rekvalifikaci 1087 lidí, to je o 1600 méně než v lednu minulého roku. Deník MF Dnes zjistil, že rekvalifikace teď fungují pouze díky dříve uzavřeným rámcovým smlouvám a že se do nového roku převedly peníze z projektu Vzdělávejte se pro růst, který spolufinancuje EU.

 

Úřady nemají statistiky absolventů bez práce

 

Statistiky, které jsou jinak každý měsíc zveřejňovány na webu ministerstva práce, zatím neuvádějí počet absolventů. Mluvčí MPSV Viktorie Plívová uvedla, že to souvisí s přechodem na novou strukturu vykazování statistik. Podle Jaroslava Kunce to ovšem bylo kvůli ne zcela funkční aplikaci.

 

Firmy zatím na úřady posílají nabídky volných pracovních míst, ale nově to už nemusí povinně hlásit. V plánu je také nabídnout lidem volná místa pomocí internetových serverů, podle MfD se ale lidem nebudou nabízet.

 

Úřad je schopný nezaměstnanému člověku nabídnout alespoň veřejnou službu. Bude jí muset odpracovat ten, kdo už rok nepracoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU jako Hitler? Jaroslav Bašta připomněl projev z roku 1938, ze kterého mrazí

7:54 EU jako Hitler? Jaroslav Bašta připomněl projev z roku 1938, ze kterého mrazí

Někdejší diplomat, politický analytik Jaroslav Bašta se ve svém nedělním komentáři věnoval dopisu so…