Načapali jsme Zaorálka, jak kopíruje Babiše. Šest fotek ukáže zoufalství ČSSD a celého Lidového domu

09.08.2017 16:58

Sociální demokracie v čele s Bohuslavem Sobotkou rozhodně nesahá po volebním vítězství u podzimního klání do Poslanecké sněmovny. Ačkoli se oranžoví snažili měnit taktiku a do čela své kampaně postavili desítkami let otrkaného harcovníka Zaorálka, ukazuje se, že to k ničemu nevedlo. ParlamentníListy.cz totiž pečlivě prozkoumaly takzvané PR akce, které ČSSD koná pro zisk voličů. Zřejmě jen shodou mnoha okolností se podobají akcím Andreje Babiše jako vejce vejci.

Načapali jsme Zaorálka, jak kopíruje Babiše. Šest fotek ukáže zoufalství ČSSD a celého Lidového domu
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Dění v sociální demokracii shrnul jeden z jejích bývalých ministrů pro ParlamentníListy.cz věcně a trefně. „Když Sobotka odkopl letitého kamaráda a přítele Březinu, s nímž pravidelně grilovali a podnikali řadu akcí, mohu vám říct, že tu nikdo neví dne ani hodiny,“ uvedl, aniž si přál být jmenován. „Mně jde o výhru, stejně jako mi o ni šlo v minulých vládách, ale izolovanost jedinců a Slávkova týmu je opakem slova marginální,“ podotkl. Jak přesně tato slova vyložit? Nebude to těžké. Premiér Sobotka má problém s komunikací a kampaň ČSSD je vedena víceméně od stolu. Změnit to chtěl především Lubomír Zaorálek, který od prvního dne svého lídrovství vyráží mezi lidi, fotí se, diskutuje. Problém je snad pouze v tom, že opakuje už mnohokrát vyzkoušené. V případě souboje mezi ČSSD a ANO můžeme konstatovat, že téměř stoprocentně kopíruje Andreje Babiše. Což ostatně dokládá hned několik fotografií, které jsme nalezli.

Mladí

Příklad první. Mladý člověk, politik, připravený mobil pro pořízení snímku a v pozadí člen týmu, který tuto scénu využije pro stranickou propagaci. Babiš to dělá dlouhodobě, Zaorálek začal teprve nedávno. A vzhledem k tomu, že jsme hovořili o členovi týmu, bude dobré ten tým představit jako celek. Exministr financí to učinil již v lednu, Lubomír Zaorálek použil tentýž scénář v srpnu. Rozdíl tu ovšem je, a ne právě okrajový. Babiš ukázal svůj tým, Zaorálek se v mnoha případech fotí především s majiteli oranžového průkazu. Hovoříme samozřejmě o stranících socdem. To jsou příklady fotografií se členy „Mladá Plzeň“ anebo příznivci v Brně.

Z popisu snímku to přitom nevyplývá. Zaorálek pouze děkuje „za včerejší akce v Café Atlas a za skvělou atmosféru. Brno“. V diskusi mu jeden z aktérů odpovídá. „Děkujeme moc za skvělou debatu! Plná posluchárna na Masarykově univerzitě a následně v kavárně, myslím, že mluví za vše! Moc si vážíme toho, že jste za námi přijel! Díky,“ konstatuje jistý Jakub Malačka. Ten má však na svém profilu zásadní poznámku. V minulosti pracoval pro mladé sociální demokraty. Tedy další stranická akce? Na to neexistuje odpověď. Zaorálek totiž oproti Babišovi s lidmi na svém FB nekomunikuje a nedělá to ani nikdo další jeho jménem.

Hasiči 

Tím ale nekončíme. Andrej Babiš navštíví zkraje července v Mariánských lázních hasiče. Lubomír Zaorálek kontruje před čtyřiadvaceti hodinami jak? „Dobrovolní hasiči jsou fenomén, na který můžeme být právem hrdí. Navíc pomáhají udržovat společenský život na našich vesnicích. Nedávno jsem zjistil, že nám tohle závidí třeba Izraelci,“ míní příslušník ČSSD.

Babiš vyrazí na společenské akce, Zaorálek také. Babiš jde do fabriky, Zaorálek také. Babiš debatuje se zaměstnanci, Zaorálek také. V této optice by tak bylo vlastně jedno, komu volič hodí svůj hlas – všichni lídři se přece zajímají o osudy svých voličů… Výrazný rozdíl tu však nacházíme. Šéf hnutí ANO má na svém Facebooku 128 638 podporovatelů. Lubomír Zaorálek 7 234. Podobně jednoznačně hovoří i většina výzkumů veřejného mínění. ANO šplhá na magickou třicítku, ČSSD stěží na 15 procent.

Mezi vedení zásadně v obleku:

Nejkomičtěji, co se PR týká, je na tom ovšem premiér Sobotka. Ten v červenci na svůj Facebook nahrál několik „lidsky působících“ fotografií ze setkání ze Ždánic. Hrála hudba, pilo se pivo, jedly se klobásky. Sobotka zřejmě v okouzlení ze žen a dětí glosoval situaci slovy: „Díky za včerejší pozvání do Ždánic. A taky za setkání se spoustou absolventek Bučovického gymnázia:) Byla to fajn příležitost zavzpomínat na naše profesory a výjimečnou atmosféru školy.“ Co je na tom tak komického? I při takto neformální akci sedí předseda socialistů u stolu s místními v upnuté košili a s kravatou…  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

20:01 Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

Kniha je zaměřena na podstatu úlohy člověka, jeho vlastností, projevů, jednání a na pojmenování důsl…