Nacher jel s lidmi ve vlaku a četl jim svoji „politicky nekorektní“ knížku. Byli jsme u toho

18.09.2018 9:50

REPORTÁŽ Bloggerka Tereza Salte a poslanec Patrik Nacher (ANO) se v roli autorů zúčastnili pátého ročníku autorského čtení Střední školy Michael. Ze své tvorby předčítali cestujícím osobního vlaku na pravidelné trase Praha–Beroun. Nacher to vzal „politicky nekorektně“, zatímco Salte se podělila se svými zážitky ze Skandinávie i z Afriky.

Nacher jel s lidmi ve vlaku a četl jim svoji „politicky nekorektní“ knížku. Byli jsme u toho
Foto: JK
Popisek: Patrik Nacher a Tereza Salte

Poslanec a dvojka pražské magistrátní kandidátky ANO byl jedním ze dvou autorů, kteří se zúčastnili pátého ročníku autorského čtení na vlakové trase Praha–Beroun pořádané soukromou Střední školou Michael. Návštěvníkům vozu, kteří se mohli díky benevolenci Českých drah, jež na akci spolupracovaly, svézt zdarma (průvodčí se vozu s autorským čtením vyhýbal), Nacher předčítal ze sbírky svých komentářů Šílenosti doby, ve které ironicky glosuje současné dění týkající se politické korektnosti a některá další témata rezonující mediálním světem s nádechem kontroverze.

Druhou autorkou, která studentům školy Michael a rovněž i cestujícím četla ze svého díla, byla Tereza Salte, sportovní gymnastka, která se díky sportu a následně i studiu usadila v Norsku. Salte je bloggerka (zakladatelka blogu Tereza in Oslo) a ve vlaku předčítala z knihy Šlehačková oblaka, ve které se svěřuje se svými zážitky ze života v této skandinávské zemi.

Když se do toho Nacher pustil, ve vlaku ostře rezonovaly glosy ironizující požadavky politické korektnosti, všeobecné rovnosti všeho, relativity a zejména pak požadavky genderové. Jsou to oblasti, které obsazují současný mediální prostor nejen v západní Evropě, ale i v Česku a stávají se mediálními tématy.

Nacher při té příležitosti hovořil o současném pseudokorektním světě, a to například v souvislosti se změnou hlášení, ke které přistoupil provozovatel londýnského metra, když upustil od tradičního oslovení cestujících „ladies and gentleman“ ke genderově neutrální formě „dear passengers“. Patrik Nacher četl dále a podivoval se například nad požadavky na zavedení toalet pro třetí pohlaví, které nedávno probleskly v Německu. Zacitoval i ze své ironizující kritiky radikálních nároků některých feministek a o třetím pohlaví.

  

„Zdravý selský rozum dostává nařezáno,“ četl Nacher z knihy. Podle Nachera to vypadá na K.O., a to prý velmi brzo, pokračoval autor. Na zpáteční cestě vlakem z Berouna do Prahy pak cestujícím přečetl pasáž, ve které předkládá prorockou vizi politicky korektní blízké budoucnosti. A ta je o zrušených pisoárech na mužských toaletách a kojících mužích. Muži by prý podle toho, co četl, v této budoucnosti mohli nosit ve společnosti nejen sukně, ale i šaty, a to proto, že ženy mohou nosit kalhoty.   

Tereza Salte se oproti Nacherovi držela osobnějších a méně provokativních témat. Jen jednou zvolila ostřejší výraz, když z knihy zacitovala o psím exkrementu, ovšem řečeno bez příkras, lidově a bez cenzury. A v poslanci sedícím hned vedle, odborníkovi na politickou korektnost, hrklo. Dokonce i autorka sama se podivila, že takové slůvko v knize má.

Následně Salte přečetla z kapitoly o tom, jak chystala diplomovou práci na téma, jak mohou moderní aplikace mobilních telefonů zachraňovat a pomáhat těhotným ženám v Keni. Salte vyjela do Keni, navštěvovala různá ghetta, neobydlené oblasti a i o tom je jedna z kapitol její knihy. Po dvou hodinách perné čtenářské dřiny zaparkoval vlak se čtenářským klubem školy Michael, poslancem Nacherem a bloggerkou Terezou Salte zpět na hlavním nádraží v Praze.   

reklama

autor: jok

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

15:30 A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

PENNY Market už dále nebude nabízet maso původem z Ukrajiny. Rozhodnutí obchodního řetězce přichází …