Nadává kavárna i ti druzí. Start Prima CNN rozbil naštvaný Tvrdík a Romové. Raději nečíst

04.05.2020 13:50

Včerejšek patřil prvnímu vysílání nového zpravodajského kanálu CNN Prima News. Jak to dopadlo? Dle různých pohledů ne tak slavně. Některým vadil přístup ex-Reportérky ČT Dobiášové k Jaroslavu Tvrdíkovi. "Kdybych byla v jeho kůži patrně bych již odešla ze studia," prohlásila mediální analytička Ryšánková. A ozvala se i kritika za reportáž o Romech. Podle Petra Bittnera to znamená, že zkratka CNN ve skutečnosti znamená "Cigán není našinec".

Nadává kavárna i ti druzí. Start Prima CNN rozbil naštvaný Tvrdík a Romové. Raději nečíst
Foto: Repro CNN Prima
Popisek: Logo kanálu CNN Prima News
reklama

K vysílání se vyjádřil krátce s otázkami člen RRTV Vadim Petrov: „Zprávy CNN Prima News. Zápas formy a obsahu. Kde zůstala CNN? Je místo vedle ČT a NOVA? Kdo je divák?“ a vzkázal, že má kanál 'hlavně vydržet'.

Novinář amerického původu Erik Best si neodpustil jízlivou poznámku: „CNN Prima News se chce od konkurence odlišit objektivitou. Jako geniální protitah by mohla Česká televize začít dodržovat Kodex ČT.“

Analytik Štěpán Kotrba lakonicky poznamenal: „Mohla to být nová televize. A dopadlo to jako obvykle.“

Podobný názor zastává i mediální analytička Irena Ryšánková. „Prima CNN... no, bohužel. Je to škoda. Zprávy neměly rytmus, byly uvláčený, těžkopádný... Teď debata s Tvrdíkem. Nejsem fanynka Tvrdíka, ale kdybych byla v jeho kůži, patrně bych již odešla ze studia. Očekávala bych od někoho, kdo má značku CNN, že tam budou sedět větší šajby, než dvě uražený slípky a budou se pokoušet Tvrdíka uklovat za soustavného kvokání. Je to extrémně špatný, špatný, špatný,“ shrnula.

Anketa

Chcete, aby byl Pavel Novotný zvolen poslancem PS PČR?

4%
96%
hlasovalo: 27156 lidí
Hlavní editor serveru Voxpot.cz Vojtěch Boháč ve startu nového zpravodajského kanálu viděl něco pozitivního: „K tomu startu Prima CNN. Podle mě je vlastně dobře, že to u nás spustili. Doteď tu do velké míry panovalo přesvědčení, že co se objeví v západních liberálních médiích, tak je svatá pravda. Finální argument často zněl - bylo to na CNN, NYT, Guardianu, Financial Times, The Economist, takže to tak prostě je.

Teď v přímém přenosu uvidíme, že i věci pod hlavičkou CNN můžou být vlastně docela shit. Často průměrný, občas nadprůměrný, občas podprůměrný, někdy úplně dementní. Zásadní není globální značka, liberální pohled na svět, největší redakce ve střední Evropě. Zásadní je zvědavost, nezávislost, ochota zpochybňovat populární názory, ochota zpochybňovat své vlastní vidění světa, ochota pustit se třeba i do svých chlebodárců a hlavně důsledná práce, práce a práce. U každého jednotlivého novináře v redakci. Ne kvůli popularitě, množství sledujících, četnosti titulku BREAKING NEWS, ale kvůli snaze o pochopení fungování současného světa a kontrole těch, co mají moc. Vzroste dneškem kvalita české novinařiny? Sleduji start a mám pochyby.“

Bývalý šéfredaktor ČRo Vltava Petr Fischer se také ozval s anekdotou: „Jak se Ti líbí CNN Prima News? No, je to takový hodně Prima...“

„Název Prima CNN mi evokuje název Vysoká škola života - dává to stejnou logiku. Ještě jsem to vysílání neviděl - funguje jim to, nebo to je strašný, nebo je to 'not great, not terrible'?“ ptal se spisovatel a marketér Jakub Horák.

Anketa

Věříte, že Kreml vyslal agenta, který měl odpravit starostu Prahy 6 Koláře?

hlasovalo: 36738 lidí
Delší hodnocení podal publicista Tomáš Měšťan, který hodnotil jednotlivé pořady nového kanálu. „Hlavní zprávy byly podle mě objektivní. Náznak problému bylo přepojení do USA, kde reportérka CNN, mluvila o Trumpovi a konzervativcích...zatím ne tak drsně, jako mateřská americká CNN mluví, ale náznak tam už byl. Stejně tak u reportéra CNN z Londýna, který mluvil o premiéru Johnsonovi...uvidíme jak se to bude vyvíjet...“ mínil o zpravodajské relaci.

„Silný hlas Markéty Fialové...aktuální témata a diskuze...profi práce, host psychiatr Cyril Höschl, byl to zajímavý host, kterého na ČT 24 už moc nevidíte...“ pochválil další část vysílání. Ovšem o práci bývalé reportérky Reportérů ČT Dobiášové valné mínění neměl: „Byla to jízda, za kterou by se nemusel stydět ani Josef Goebbels...Manipulativní, útočné, směšné a trapné. Do dokumentu si vzala jako odbornici bývalou kolegyni z ČT 24 Kateřinu Procházkovou, která pracuje teď v neziskovkovém projektu Sinopsis, který se věnuje Číně. Ten provozuje neziskovka AcaMedia, tu platí Karel Janeček, Člověk v Tísni, atd... Na ČT 24 ji zvou každý druhý den. Milovnice Tibetu, která se snaží tvářit objektivně a o to víc je to trapnější a směšnější...Další odborník byl známý liberální ekonom Tomáš Sedláček...Hledání domnělé korupce při nákupu zdravotnických pomůcek z Číny. AntiZemanovství, prostě tohle byla ukázka odporného manipulativního tlaku... Pokud hodlá CNN Prima News dělat takovéto dokumenty, kdy je zjevné, že i redaktoři ČT 24 blednou závistí, pak fajn, ještě že tohle neplatíme...“

A na závěr se Měšťan věnoval pořadu 360°. Debatu ministra Havlíčka a Kuby z ODS označil za průměrnou práci. Na rozdíl od debaty s bývalým ministrem Tvrdíkem.

„Tvrdík, šel do debaty jen proto, že to bylo živě, což je logické, v živém přenosu hned tak nepřekroutíte něčí tvrzení...Tvrdíka teda fakt nemusím, ale jasně a věcně vysvětlil, proč a jak zařídil zdravotnické vybavení z Číny. Dobiášová opět klasicky ‚ČT kecy, kecy a zase jen kecy‘...Tvrdík říká, že je šéf Česko-čínské komory, takže je logické, že to řešil. Dobiášová stále naznačuje, že je to korupce...Mávání papírama, kde jsou různé firmy čínské, které řešili dodávku do ČR...opět hledání korupce, bez důkazů, jen klasické českotelevizní očerňování...Skákání do řeči, další očerňování bez důkazů...opravdu ‚skvělá investigativní práce‘...Tvrdík z toho vyšel dobře, protože je snažší reagovat na blbost, než na pravdu...“

V celku Měšťan nebyl překvapen. „Dalo se to čekat. Snad nebudou všechny pořady takové, jako zmíněný dokument Pod rouškou...pokud ano, a CNN Prima News půjde tímto směrem, pak si může ČT 24 mnout ruce radostí, protože proč sledovat béčko ČT 24 zvané CNN Prima News, když se můžu na lži, manipulace a trapnosti dívat v originále z Kavčích hor...“

Kritika však pršela i kvůli něčemu jinému. CNN Prima informovala i o tom, že někteří Romové přestávají dodržovat nařízení o rouškách s odůvodněním „Na co bychom nosili roušky, když už můžeme ven?“ což bylo označeno za zkratku.

A s tím měla problém Šárka Kabátová ze SeznamZpráv. „Tohle fakt ne, prosím. Ne pod značkou CNN,“ volala na Twitteru.

Podobně rýpal Petr Bittner z Deníku Referendum: „To jste měli říct rovnou, že zkratka ‚CNN‘ znamená ‚Cigán Není Našinec‘. A takovýho humbuku se kolem toho nadělalo...“, což doprovodil karikaturou moderátora v kostýmu Ku Klux Klanu.

Bittner se vyjádřil ještě jednou a to k pořadu Krimi zprávy: "Jsme skvělá země plná hodných a poctivých lidí – kterým to kazí lotři, vrazi a kriminálníci, zní motto pořadu Krimi zprávy CNN Prima News. Pořád to samé podlézání 'slušným lidem‘ do obýváku. Já chci pořad, který bude konečně pojmenovávat věci pravými jmény: Jsme příšerná země plná zlých a vychcaných hovad – která si zaslouží přechcat, okrást a zabít."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„K*ndy.“ Jde o Zemana. Tvrdá dohra tiskovky Babiše

15:42 „K*ndy.“ Jde o Zemana. Tvrdá dohra tiskovky Babiše

Česká republika snižuje počet ruských diplomatů na pražské ambasádě podle té české v Rusku. Novinář …