Nadstandardy ve zdravotnictví netáhnou. Úspěch mají jen kvalitnější čočky

30. 6. 2013 21:26

Z nejnovější zprávy ministerstva zdravotnictví, kterou má k dispozici Česká televize (ČT), vyplývá, že Češi si loni připlatili za zdravotnické nadstandardy necelých 46 milionů korun. Resort ministra Leoše Hegera (TOP 09) ale počítal s mnohem vyšší částkou – v řádu stovek milionů. Tahákem jsou zatím jen kvalitnější čočky.

Nadstandardy ve zdravotnictví netáhnou. Úspěch mají jen kvalitnější čočky
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Jedna z mnoha demonstrací proti zdravotní reformě, přímo pod okny ministra
reklama

Seznam nadstandardů chtělo ministerstvo dále rozšířit, ale poslanci sociální demokracie je napadli u Ústavního soudu (ÚS). Verdikt by měl být znám v úterý.

Zatím se ukazuje, že pacienti jsou ochotní připlatit si několik tisíc korun za kvalitní čočky, které je zbaví dioptrických brýlí. Lehčí sádry nebo dražší vakcíny ale takový ohlas nemají.

Podle Hegera jsou nadstandardy v pořádku

Ministr zdravotnictví v demisi Leoš Heger si ale stále stojí za svým. „Je to tak revoluční změna. Myslím, že pro začátek je to docela dobré,“ uvedl. Podle poslanců ČSSD je ale tato změna protiústavní. O jejich stížnosti ÚS již rozhodl, verdikt ale oficiálně vyřkne až v úterý.

Seznam nadstandardů ke dnešnímu dni čítá osmnáct položek. Kromě různých typů čoček, lehké sádry a lepších očkování by podle ČT dosavadní vedení ministerstva chtělo do budoucna přidat například i počítačem řízené operace kolen nebo některé gynekologické zákroky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

19:13 Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

"Bylo by prospěšné, kdyby váš národ mohl být zapojen ve Světové zdravotnické organizaci." To řekl se…