Nagyová půjde znovu k soudu, tentokrát kvůli vyzrazování informací

28.05.2016 14:44

Pražský městský soud začne příští týden projednávat další z kauz, v nichž čelí obvinění někdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová (dnes Nečasová). Aktuální obžaloba se týká údajného vynesení utajované informace z Bezpečnostní informační služby (BIS). Kromě Nagyové hrozí trest i lobbistovi Ivu Rittigovi, jeho právníkovi Davidu Michalovi a exporadci ministra zemědělství Tomáši Jindrovi. Soudní senát zatím hlavní líčení nařídil na tři dny.

Nagyová půjde znovu k soudu, tentokrát kvůli vyzrazování informací
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nečasová je vedena do soudní síně

Olomoucké vrchní státní zastupitelství tvrdí, že Nagyová prozradila Rittigovi zpravodajskou informaci, díky které lobbista mohl „učinit opatření k zakrytí svého vlivu na státní orgány“. Současná manželka expremiéra Nečase za to může jít v případě prokázání viny až na osm let za mříže, zbylým třem obžalovaným může soud uložit maximálně tříletý trest, píše ČTK.

Státní zástupci původně podali obžalobu už loni v březnu

Předmětnou informaci od ředitele civilní kontrarozvědky dostal Nečas 21. března 2012. Zpráva měla stupeň utajení „důvěrné“ a obsahovala dvě utajované přílohy – analytické zprávy BIS. Nagyová, která s premiérem měla už v té době blízký vztah, se o dokumentu dozvěděla „dosud nezjištěným způsobem“. Se záměrem, aby se informace dostala k Rittigovi a Jindrovi, údajně její obsah sdělila na schůzce konané o šest dní později lobbistovu právníkovi Michalovi. Ten podle obžaloby vše obratem prozradil nejprve telefonicky Rittigovi a poté osobně Rittigovi i Jindrovi v pražském hotelu Ventana v Celetné ulici.

Na schůzku s Nagyovou v Hrzánském paláci prý Michala poslali právě Rittig s Jindrou, protože se předtím od Nagyové a ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) obecně dozvěděli o existenci utajeného materiálu. Údajně dovodili, že materiál se týká právě jich.

Státní zástupci původně podali obžalobu už loni v březnu, a to v režimu utajení. Soud ji ale vrátil s tím, že k takovému postupu není důvod a že odtajnění obžaloby je nezbytné pro spravedlivé trestní řízení. Žalobci poté text upravili podle přání soudu, přičemž vznesená obvinění i právní kvalifikace zůstaly beze změn. Soud obžalobu znovu obdržel letos v únoru.

Nečasová-Nagyová čelí stíhání také kvůli krácení daní

Nagyovou čeká jiné hlavní líčení už v polovině června, kdy se Obvodní soud pro Prahu 1 vrátí ke kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování Nečasovy bývalé manželky Radky. Soudkyně původně Nagyovou stejně jako exšéfy rozvědky Ondreje Páleníka a Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka zprostila viny. Pražský městský soud však toto rozhodnutí zrušil a vrátil věc k doplnění dokazování. Nagyová čelí stíhání také kvůli krácení daní a rovněž v případu tzv. trafik pro trojici poslanců ODS, kde je obviněn i její manžel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Greta v OSN: To sralo i mě, řekl příznivec. Maňásek, blázen. Šikanujete ji, vy kritici! zaznělo. Češi se s tím ne*erou

8:01 Greta v OSN: To sralo i mě, řekl příznivec. Maňásek, blázen. Šikanujete ji, vy kritici! zaznělo. Češi se s tím ne*erou

Slova Grety Thunbergové oběhla svět a v České republice není o reakce nouze. Přicházejí srovnání se …