Nagyová řvala, peskovala za špatně umytá auta. Sobotkův Pokorný měl humornou epizodu s ČT a slavnou zpěvačkou. Odhaleny perly politického zákulisí

20.07.2017 13:09

Nadační fond proti korupci, který spravuje miliardář Karel Janeček, na svých webových stránkách publikoval dokument „Premiéři v rukách poradců aneb kdo komu vládne“. ParlamentníListy.cz vybraly ty největší pikantnosti.

Nagyová řvala, peskovala za špatně umytá auta. Sobotkův Pokorný měl humornou epizodu s ČT a slavnou zpěvačkou. Odhaleny perly politického zákulisí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nagyová

Více než stostránkový text vydaný protikorupčním fondem Karla Janečka shrnuje informace ze zákulisí české politiky za poslední více než dvě dekády. Kromě kritického zhodnocení éry Václava Klause, podle autorů zprávy „narcise v zajetí poradců“, se zaměřuje i na premiérské období Miloše Zemana, „svéráze na scéně“. Pokračuje ale přes premiéry Vladimíra Špidlu, Stanislava Grosse, Jiřího Paroubka až k nástupu pravicových premiérů Mirka Topolánka a Petra Nečase. Vyprávění Janečkových analytiků končí u vlády Bohuslava Sobotky, ale obratem se vrací i ke kontroverznímu prodeji OKD. Právě kvůli němu byl Sobotka předvolán k zářijovému slyšení k soudu jako svědek. Zmiňuje i Sobotkovo napojení na advokátní kancelář Radka Pokorného.      

Nagyová jako carevna

V předposlední kapitole se pak autoři zprávy rozepisují o pikantnostech týkajících se pádu Sobotkova předchůdce za ODS Petra Nečase. Když totiž Nečas podle zprávy v předvolebním rozhovoru médiím sliboval, že v případě volebního úspěchu nepřivede na Úřad vlády žádného lobbistu, tak jako to udělal jeho předchůdce Mirek TopolánekMarkem Dalíkem, nemluvil tak úplně pravdu, naznačují autoři zprávy. Oním lobbistou totiž byla jeho mimomanželská partnerka, Jana Nagyová neboli „carevna“ z Úřadu vlády, jak ji Janečkův report přejmenoval.

Anketa

Měl Miloš Zeman zrušit návštěvu delegace z Číny kvůli smrti čínského disidenta?

4%
96%
hlasovalo: 3934 lidí

Zpráva se dále rozepisuje o tom, jak Nagyová v politickém aparátu druhé poloviny 90. let začínala. Nejprve prý zakotvila v regionální buňce ODS v západočeské metropoli. Text následně zmiňuje důvody, proč se Nagyová rozhodla přejít do úřednického aparátu. „Myslela jsem si, že se budu moci lépe starat o děti a mít pravidelnou pracovní dobu,“ uvedla prý Nečasova pozdější milenka. Nicméně Nagyová se podle dokumentu ve své nové profesi našla. „Upnula se na to, evidentně ji bavilo být středobodem důležitého dění. Našla se v tom,“ citují autoři vyjádření tehdejšího šéfa Nagyové Vladimíra Kulhánka. Nečase prý později, to už bylo v době, kdy pracovala pro něj, na Nagyové zaujalo, že byla schopná do nejmenších detailů splnit veškeré jeho požadavky. A sám Petr Nečas byl podle zprávy „puntíčkář“.

CELOU ZPRÁVU JANEČKOVA FONDU SI PŘEČTĚTE ZDE

Jenže Janu Nagyovou zřejmě počala svádět moc, která byla s vysokou pozicí spojena. „Už na ministerstvu práce přitom Jana Nagyová vystupovala jako člověk, který si rychle zvyká na moc,“ stojí ve zprávě. Zvyšovala prý hlas a bouchala dveřmi, čímž dávala najevo svou důležitost. „Po svých podřízených chtěla, aby jí psali diplomovou práci, řidiče ministerských limuzín peskovala za špatně umytá auta,“ uvádějí experti Janečkova fondu.

Zpráva dále cituje z tehdejšího článku týdeníku Respekt. Ten podle nich zachytil, jak Nagyová premiéra Petra Nečase „ovládla“. Ihned po svém příchodu na Úřad vlády totiž „nechala změnit zasedací pořádek a to tak, aby jejich místnosti byly přímo propojeny“. To mimo jiné znamenalo, že se Nečas a Nagyová mohli navštěvovat bez toho, aby o tom ostatní lidé (například jejich sekretářky) přímo věděli. „Nad vnější vstup do spojených pracoven pak Nagyová nechala namontovat červená světla ‚nevstupovat‘,“ zmiňuje zpráva.

Její slovo jako slovo boží

„Její slovo bylo jako slovo boží,“ cituje zpráva, co vypověděl osobní řidič Nagyové u soudu. Nagyová prý byla „jediná, které Nečas v krutém prostředí intrik, boje o moc a lobbistů věřil a automaticky přejímal její názory a komentáře“.

Z psychologického hlediska je zajímavý i případ osobního vztahu loni odsouzeného a propuštěného lobbisty Marka Dalíka s Nečasovým předchůdcem premiérem ODS Mirkem Topolánkem. Vztah Dalíka s Topolánkem je podle zprávy Janečkova fondu zřejmě natolik podnětný, že by jej měl rozebrat nějaký „fundovaný psycholog“. „Už proto, že introvert, intelektuál a milovník umění Dalík dostal o generaci staršího extroverta a rázného politika Topolánka až na úplný vrchol politické moci,“ píše zpráva. Vztah Topolánka s Dalíkem by tak podle autorů zprávy „mohl připomínat vztah otce a syna“. „Svého času vedle sebe i bydleli,“ stojí v textu.

Dále cituje zpráva slova, která Dalík pronesl dříve: „Vidíme se skoro každý den, voláme si několikrát denně.“ „Marku, ty víš, že s tebou stojím a padám,“ přidává k tomu zpráva Topolánkova slova směrem k Dalíkovi zachycená prostřednictvím policejních odposlechů. A koneckonců Topolánek skládá Marku Dalíkovi hold i ve své knize memoárů, tedy v jejím úvodu. „Marek se mnou sice nebyl od začátku, ale ví o mně ze všech nejvíc. O mých přednostech, chybách, slabostech, ambicích i schopnosti vyrovnat se s tlakem. Jeho odsouzení pokládám bez nadsázky za projev politické rituální popravy a justiční zvůle,“ píše v prologu své publikace Topolánek. Zpráva Janečkova fondu zmiňuje i to, jak byl Marek Dalík Topolánkem zklamán kvůli tomu, jak se premiér postavil ke kauze Pandur. V únoru 2016 byl totiž Dalík odsouzen za napomáhání k trestnému činu přijímání úplatků na pět let do vězení. Posléze byl ale propuštěn. Osobní vztah, který Dalík s Topolánkem měl, dokreslují i lobbistova slova, který se v roce 2011 médiím přiznal, že Topolánkovi do roku 2006 psal úplně všechny jeho politické projevy.

Sobotka, nevýrazný a loajální...

Pikantní informace se ze zprávy dozvídáme i o aktuálním českém premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), tedy, jak jej autoři zprávy popisují, o „loajálním a nevýrazném člověku, který to ve svých 42 letech dotáhl na samotný politický vrchol“. „Na ten mu ale někdo musel pomoci, a ten někdo musel za to od Sobotky něco očekávat,“ zmiňuje zpráva. „Je li člověk od dětství uvyklý být loajální, těžko se z takové psychologické ‚železné košile‘ vyvlékne,“ stojí v dokumentu. Dokument Janečkova fondu dále upozorňuje na jednu Sobotkovu jedinečnost. „Premiér na vlastní kůži nezažil – snad kromě studentských brigád – prospěšné civilní zaměstnání. „Pakliže člověk přejde ze školních učeben a univerzitních poslucháren rovnou do stranického aparátu, kde se věnuje schůzování, usnášení, svádění bojů o zasedací pořádek či o program schůzí, budování koalic a jejich boření, nevyhnutelně se to na něm podepíše,“ zmiňuje zpráva. „Být v mládí pozvednut nad miliony ostatních a zažít již zkraje života opojný pocit nadřazenosti a moci nad zbytkem populace, je těžká životní zkouška, která dokáže zamávat i s lidmi pevných charakterů,“ dodává.

Jenže Sobotka nějakou dobu pracoval, jak zpráva poznamenává, aby prý byla „férová“. Již v řadách ČSSD pracoval jako koncipient pro advokátní kancelář Radka Pokorného. Pokorný je přitom v médiích často zmiňován jako někdo, kdo by mohl mít na Sobotku výrazný vliv. On sám však pouze přiznává, že jsou přes dvě desítky let pouze přáteli. Pokorný se  nicméně podle zprávy pohyboval kolem vysokých kruhů ČSSD již na začátku své kariéry. Jako právní koncipient pracoval například pro bývalého člena ČSSD a současného předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského. Podle zprávy Janečkova fondu byl Pokorný členem spolku Lípa a mohl se tam seznámit s mnohými vlivnými osobnostmi tehdejší scény. Mimo jiné i s uhlobaronem, miliardářem Zdeňkem Bakalou, který je zmiňován v souvislosti s prodejem hornických bytů OKD. Nutno dodat, že prodej OKD proběhl v době, kdy na Ministerstvu financí seděl právě Bohuslav Sobotka.  

Zpráva se dále rozepisuje o detailech z kariéry Pokorného a přidává nějaké pikantnosti i z jeho právní praxe. Zmiňuje například právní spor, kdy Pokorný zastupoval v roce 1999 Českou televizi ve sporu se zpěvačkou Petrou Černockou. Ta požadovala omluvu a odškodné 50 tisíc korun za to, že byla v pořadu Česká soda prezentována jako pornoherečka. K tomu, jak Pokorný vedl obhajobu ČT, prý Černocká později řekla: „Ve chvíli, kdy neměl argumenty, třeba řekl, že já jako normalizační zpěvačka něčím takovým být dotčena nemůžu“. A spokojen s Pokorného výkonem prý nebyl ani soudce. „Napomínal ho, že klade svědkům sugestivní otázky, jejichž používání se budoucím právníkům zapovídá ve třetím ročníku vysoké školy,“ zmiňuje zpráva. „Rozzlobený soudce se advokáta ptal, zda má vůbec právnickou fakultu,“ cituje zpráva Janečkova fondu výpověď očitého svědka řízení.

To a mnohé více můžete nalézt ve zprávě fondu miliardáře Karla Janečka. Je to vskutku zábavné čtení vhodné k horkým letním dnům stráveným na koupališti. ParlamentníListy.cz přejí příjemnou četbu.     

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jonáš Kříž

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poručíme větru, dešti. Soudem? Klause možná trefí šlak, Gretu pochválili

17:50 Poručíme větru, dešti. Soudem? Klause možná trefí šlak, Gretu pochválili

Jaká má být „Zelená dohoda pro Evropu“? Evropský parlament už se usnesl, i když s výhradou, že toto …