Nic takového volební výbor Poslanecké sněmovny při slyšeních kandidátů do mediálních rad nepamatuje, co se strhlo při vystoupení ekonomky Hany Lipovské. Je třeba předeslat, že tento týden od úterý do čtvrtka si členové tohoto výboru vyslechnou 86 kandidátů, kteří chtějí dohlížet na Českou televizi, a třicet, kteří mají stejný záměr u Českého rozhlasu. Každý z nominovaných dostává pět minut na vlastní představení a deset minut pak čelí otázkám poslanců. Čas se striktně hlídá, aby nebyl žádný z uchazečů zvýhodněn, nebo naopak znevýhodněn. I tak zaberou tato slyšení zákonodárcům čas každý den od osmi ráno do osmi večer s hodinovou pauzou na oběd. Letošní slyšení navíc okořenila přítomnost členů Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky Lukáše Wagenknechta, Marka Hilšera a Davida Smoljaka. Právě kvůli posledním dvěma jmenovaným došlo ke zmíněné mele.
Asi není třeba připomínat, že oba podepsali otevřený dopis, v němž vyzvali Českou biskupskou konferenci, aby se distancovala od názorů ekonomky Hany Lipovské a stáhla její kandidaturu do Rady ČT. Když jim nebylo vyhověno, přišli si to s nepohodlnou analytičkou vyřídit na poslaneckou půdu sami. Zatímco David Smoljak byl přítomen při celém odpoledním slyšení, Marek Hilšer si evidentně v diáři zakroužkoval čas, na který byla pozvána Hana Lipovská, a přišel jen pár minut před ním. Ekonomka si však z jejich přítomnosti nic nedělala a v úvodu svého vystoupení zažertovala, že by spíš měla říkat, co všechno není, kdyby vzala v úvahu, co všechno se o sobě v posledních deseti dnech dočetla. „Jsem národohospodář a zabývám se otázkou blahobytu České republiky. K tomu patří otázky demokracie a svobody. A při tom nelze ignorovat ‚slona na naší zahrádce‘, média veřejné služby,“ přešla na vážnější notu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník