Nakladatelství Olympia oslavilo 65 let existence sportem i cenami

12.05.2019 14:23

Nakladatelství Olympia oslavilo v sobotu 11. května na veletrhu Svět knihy 2019 své pětašedesáté narozeniny. Připomínka výročí se nesla v duchu představení sportovních publikací a udělování nakladatelských cen.

Nakladatelství Olympia oslavilo 65 let existence sportem i cenami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ředitel nakladatelství Olympia Karel Hejna
reklama

„Nakladatelství Olympia je se sportem spojeno celou dobu své existence. Původně to bylo sportovní a turistické nakladatelství. posléze přešlo pod ČSTV a následně pod Českou unii sportu, až se nakonec osamostatnilo,“ sdělil ParlamentnímListům.cz ředitel Olympie Karel Hejna. „Čtenáři mají Olympii spojenou se sportem, turistikou, cestopisy. Sport je stálou složkou našeho edičního plánu, “ dodal.

Vedle titulů zaměřujících se na sport a cestopisy je Olympia známá jako „vlajková loď“ publikací Jaroslava „Jestřába“ Foglara. O Foglarovských oslavách v Olympii během veletrhu Svět knihy 2017 jsme psali zde.

Během oslav výročí se Olympia věnovala svým autorům píšícím o sportu a představila dvojici publikací: Sto let českého sportu a Gólové (půl)století československého fotbalu – Sto nevšedních fotbalových historek od autorů a redaktorů legendárního fotbalového týdeníku Gól, který v minulosti spadal právě pod Olympii.

Spolu s autory se akce zúčastnili i někteří známí sportovci. Přítomna byla atletka Lída Formanová, diskobolos Imrich Bugár nebo fotbalista Horst Siegl. „Sportovci, kteří tady dnes jsou, Lída Formanová, Imre Bugár a Horst Siegel, jsou lidé, o kterých se v té knize píše, jsou se sportem spojeni a dosáhli řady úspěchů na mezinárodním poli,“ upřesnil pro ParlamentníListy.cz ředitel Hejna. „Gól, který patřil Olympii, v loňském roce slavil padesát let a s Olympií je spjat pupeční šňůrou. Časopis dodnes vychází, byť v elektronické podobě,“ doplnil.

Fotogalerie: - Na stánku Olympie

Na veletrhu Svět knihy 2019 udílelo nakladatelství...
Horst Siegl
Na veletrhu Svět knihy 2019 udílelo nakladatelství...
Ludmila Formanová
Na veletrhu Svět knihy 2019 udílelo nakladatelství...
Na veletrhu Svět knihy 2019 udílelo nakladatelství...

„Nápad se zrodil na Strahově, na Fotbalové asociaci. Přizvali mě k tomu proto, že asi dvacet let jsem do Gólu, který vycházel týdně, psal sloupky z historie,“ sdělil ParlamentnímListům.cz ke vzniku knihy Gólové (půl)století československého fotbalu Miroslav Jenšík, dlouholetý sportovní publicista a autor, kterého mnozí považují za živoucí encyklopedii sportu.  

„Hlavně jsem se zaměřil na takovou tu dávnou historii, kterou hoši tak moc nepamatují jako já. Mohl jsem tam oživit spoustu z příběhů, které jsem kdysi psával do Gólu,“ dodal.  

„Ke každému roku je taková nevšední historka, většinou ještě nepublikovaná. Snažili jsme se každý rok, který byl něčím zajímavý, popsat charakteristicky. Většinou je to něco nového, co jsme někde objevili, nebo něco, o čem se dnes už může psát, když se dříve nesmělo,“ doplnil k věci další z autorů Václav Tichý.

„Jsou tam i zajímavé věci z předválečné doby i z doby těch velkých klubů, Sparty, Slavie. Jsou tam i novodobí hráči. Je tam Pavel Nedvěd, Petr Čech, Tomáš Rosický. Snažili jsme se tam ty největší persony československé fotbalové historie zachytit. Jsou tam nejen ty úspěchy, ale i neúspěchy, viz. Mexiko 1970, aneb proč jsme tam dopadli, jak jsme tam dopadli,“ uvedl Václav Tichý. „Navíc to je i taková jakoby oslava toho Gólu, který jsme měli a máme všichni rádi, protože je tam obrovská tradice,“ zmínil Jenšík. „Vrhli jsme se do toho s nadšením. Cítili jsme, že si to ten Gól zaslouží. Mohli jsme se vypovídat,“ dodal.

Gól je nejstarší sportovní časopis, který v Česku vychází bez přerušení, v současnosti ovšem již pouze v internetové podobě.

V druhé části připomínky 65. narozenin Olympie se rozdávaly nakladatelské ceny. Ty obdrželi například dlouholetí autoři vydávající u Olympie, mezi nimi například psychiatr Jan Cimický nebo nejstarší píšící autor nakladatelství Miroslav Jenšík, který se vedle sportu zaměřuje i na literaturu faktu. A také Václav Junek specializující se na historii, dále pak například Magdalena Zachardová, věnující se mystice a záhadologii nebo spisovatel Jan Žáček. Cenu in memoriam od Olympie obdržela dcera zesnulého spisovatele Pavla Toufara, který u vydavatelství publikoval v edici Toulky.

Ocenění obdržela i řada grafiků a ilustrátorů, kteří s nakladatelstvím dlouhodobě spolupracují, například legendární kreslíř Rychlých šípů Milan Teslevič, dále Libor Beránek nebo Jiří Filípek.

Cenu za celoživotní práci v oblasti literatury od Olympie obdržel Miroslav Jenšík. Cenu za celoživotní práci pro nakladatelství pak Karel Zelníček, bývalý ředitel Olympie, který v Československu prosadil vydání detektivních románů Dicka Francise a zasadil se rovněž o kompletní vydání Foglarových Rychlých šípů v komiksové podobě.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jok
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

USA: „Auto, auto!“ A lidé letí vzduchem. Krvavý svátek, střelba všude. I malé dítě mrtvé. A ozvala se Hillary

22:07 USA: „Auto, auto!“ A lidé letí vzduchem. Krvavý svátek, střelba všude. I malé dítě mrtvé. A ozvala se Hillary

Oslavy Dne nezávislosti se ve Spojených státech nesly ve znamení násilí. V ulicích došlo k desítkám …