Námraza ochromila dopravu v Česku

02.12.2014 6:21

Kvůli námraze na trolejích v úterý ráno v postižených oblastech nevyjedou desítky vlaků. Velké problémy budou na hlavních i regionálních železničních tratích zejména na Moravě a ve středních Čechách. Pesimistické scénáře mluví až o polovině vlaků, které ráno v částech země, jež postihla námraza, zůstanou stát ve stanicích. Lidé by proto v úterý raději neměli cestovat vlakem. Ve stanicích i na tratích už dnes uvízly desítky vlaků s několika tisíci cestujícími.

Námraza ochromila dopravu v Česku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlak ČD

"Situace je velmi vážná napříč celou republikou. Ráno zřejmě nevyjedou desítky vlaků. Takovou kalamitu nepamatujeme," řekl dnes ČTK mluvčí Českých drah Radek Joklík. S velkými komplikacemi v železniční dopravě musí v úterý ráno počítat cestující hlavně na střední a jižní Moravě i ve středních Čechách. Zpoždění budou mít také vlaky v sousedních regionech. Náhradní dopravu se kvůli ledovce na silnicích nepodařilo zajistit. "Pokud to není opravdu nutné, tak by lidé v úterý raději neměli cestovat vlakem," uvedl Joklík.

Mluvčí Správy železniční dopravní cesty (ŠZDC) Jakub Ptačinský varoval, že ráno v postižených oblastech zůstane stát možná až polovina vlaků. Kvůli dešti a teplotám se na trolejích vytvořila námraza, která vyřadila z provozu elektrické lokomotivy. "Problémy začaly dnes odpoledne na Moravě a večer se mrznoucí déšť přesunul směrem na Prahu. To nejhorší přijde v úterý a největší problémy očekáváme na trati z Olomouce do Prahy," varoval.

Dopravci se snaží aspoň část vlakových spojů zajistit pomocí dieselových lokomotiv, kterých ale mají jen omezené množství. "Zamrzající výhybky v chodu udržíme, ale s námrazou na drátech toho moc neuděláme," řekl Ptačinský. Technici se pokoušeli námrazu z trolejí oklepat, avšak už po chvíli se vytvořila nová.

Námraza zastavila desítky vlaků

Kvůli námraze včera  odpoledne zůstaly stát desítky vlaků, které vezly tisíce cestujících. Některé vlakové soupravy stále stojí ve stanicích nebo na trati. ČD se snaží všechny vlaky pomocí dieselových lokomotiv odtáhnout na nádraží, kde je lze vytopit, lidé mohou najít útočiště například v čekárnách. V zamrzlých soupravách poháněných elektrickými lokomotivami se kvůli námraze na trolejích netopí.

Vlaky v Česku včera kvůli námraze nabraly i více než šestihodinové zpoždění. Zpoždění se dotklo desítek spojů, včetně mezinárodních rychlíků. Vážná je situace hlavně na Moravě, problémy se dotkly i hlavního koridoru mezi Prahou a Ostravou a počasí zkomplikovalo také dopravu v okolí Prahy.

Na hlavním koridoru omezila námraza dopravu například v úseku Kolín - Velim ve středních Čechách, Česká Třebová - Březová nad Svitavou v Pardubickém kraji nebo Olomouc hlavní nádraží - Lipník nad Bečvou v Olomouckém kraji. Problémy se objevily mimo jiné také na trati spojující Brno s Přerovem a Bohumínem nebo na spojnici Přerova s Břeclaví. Námraza ztížila železniční dopravu i třeba mezi brněnským hlavním nádražím a Skalicemi nad Svitavou na Blanensku nebo spojení z Brna do Havlíčkova Brodu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Blbečku, srabe. Hovoří starosta Řeporyjí Pavel Novotný. Jde o Klause

20:49 Blbečku, srabe. Hovoří starosta Řeporyjí Pavel Novotný. Jde o Klause

Týdeník Respekt na svém Twitteru sdílel příspěvek odkazující na článek, jenž pojednává o ODS a vylou…