Naočkovat všechny? Vlastně ne. Tvář z TV překvapuje

28. 1. 2021 7:25

Angelika Bazalová, která působila například v BBC a která byla v roce 2019 zvolena do Rady ČTK, se rozhodla vyjádřit k očkování proti nemoci covid-19. „Zřejmě už se dál nedá lhát a strašit lidi,“ napsala. Vycházela přitom z prohlášení biochemika Jana Konvalinky.

Naočkovat všechny? Vlastně ne. Tvář z TV překvapuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš byl v Ústřední vojenské nemocnici naočkován druhou dávkou vakcíny proti Covidu 19
reklama

Členka Rady ČTK Angelika Bazalová napsala pár slov k očkování.

Je přesvědčena, že bude stačit proočkovat rizikové skupiny obyvatel, tedy něco přes 2 miliony občanů, a epidemie podle ní ztratí na síle. Koronavirus bude dál žít, ale už to bude jen „chřipečka“. Opřela se přitom o vyjádření prorektora pro vědu a výzkum Univerzity Karlovy, biochemika Jana Konvalinky, který v on-line diskusi Univerzity Karlovy zdůraznil, že očkování rizikových skupin proti nemoci covid-19 je zásadní.

„Pak bych si troufl tvrdit, že dramaticky poklesne úmrtnost. Virus se bude dál šířit mezi neočkovanými a možná i mezi očkovanými – to ještě přesně nevíme – ale už nebude nikoho zabíjet,“ řekl.

„Až budeme mít ohroženou skupinu proočkovanou, pak z toho bude ‚chřipka‘. Pokud lidé nebudou umírat, stane se z covidu respirační onemocnění, které bude nepříjemné, ale nebude zabíjet sto padesát lidí, jako se to děje dnes,“ dodal.

Na on-line debatu upozornil server Seznam Zprávy.

Angelika Bazalová na sociální síti napsala, že se nad tímto vyjádřením snad začne smát.

„No tak vida. Asi se fakt už budu smát. Tak třeba už konečně bude jasný to, že nemusíme proočkovat 70 procent populace, ale že stačí naočkovat dva miliony lidí z rizikových skupin. A bude po umírání. Ovšem virus nezmizí, protože ho budou šířit i ti naočkovaní. Akorát to fakt už bude lehčí chřipka. Teď už to říká i Konvalinka, takže snad by tomu mohli věřit i experti z FB a možná i nějací počtáři z klubu Sisyfos a další mudrlanti,“ konstatovala na sociální síti Facebook.

Připomněla také, že v podobném duchu už se vyjadřovali i další odborníci. Např. imunolog Jiří Šinkora.

Konvalinka však také v minulosti volal po očkování většiny populace a ne jen očkování rizikové skupiny. Ke koronaviru se vyjadřuje pravidelně jíž celé měsíce na vlnách Českého rozhlasu a také v televizi.

„Zřejmě už se dál nedá lhát a strašit lidi, že dokud se všichni nenaočkujeme, tak tady všichni zemřeme. Dávám tomu ještě tak měsíc a možná už bude jasný i to, že z těch dvou milionů rizikových je třeba odečíst ty, kteří už nemoc prodělali, takže nám tady zbude nějakýho půl milionu až milion lidí, kteří fakt nezbytně potřebují vakcínu. Děkuji ti Bože. Ona se ta pravda nakonec vždycky vyjeví,“ doplnila Bazalová.

Další nadějí v boji s nemocí covid-19 může být koktejl protilátek, kterou při onemocnění dostal dnes již bývalý prezident USA Donald Trump. České čtenáře o novém léku informoval server Novinky.cz.

„Lékaři hlásí průlom v léčbě koronaviru, píše server americké stanice NBC. Zázračným lékem má být směs protilátek pod názvem REGEN-COV2. Medikament by měl stoprocentně zabránit příznakovému průběhu infekce. Plyne to z výsledků studií společnosti Regeneron Pharmaceuticals. Německo už 200 tisíc dávek tohoto léku zakoupilo,“ napsal server.

Kdo by se měl očkovat?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hezky jste se to naučila nazpaměť, tak teď já!“ V ČT se strhla neuvěřitelná rvačka Maláčové s Pekarovou. Moravec musel zasahovat

14:31 „Hezky jste se to naučila nazpaměť, tak teď já!“ V ČT se strhla neuvěřitelná rvačka Maláčové s Pekarovou. Moravec musel zasahovat

V první hodině nedělních Otázek Václava Moravce proti sobě zasedly tři dámy – předsedkyně TOP 09 Mar…