Nápad poslanců: Každých pět let se bude státní zástupce stěhovat jinam

4. 12. 2014 10:44

Poslanci prý chtějí stěhovat státní zástupce každých pět let. Jejich pravidelnou rotaci navrhují údajně proto, aby si s místními kmotry či politickou elitou nevytvořili vazby, které by jim bránily v objektivním vyšetřování. K návrhu podle MfDnes vedla zjištění poslanecké komise z vyšetřování kauzy Opencard.

Nápad poslanců: Každých pět let se bude státní zástupce stěhovat jinam
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Poslanci, kteří vyšetřovali kauzu Opencard, tento svůj názor napsali do závěrečné zprávy. „Rotaci státních zástupců navrhujeme proto, aby si nevytvořili s místními kmotry, zbohatlíky či politickou elitou takové vztahy, které by vedly ke špatnému vyšetřování případů. Přesně jako v kauze Opencard,“ tvrdí předseda komise Bronislav Schwarz (ANO).

Podle poslanců totiž nepostupovala státní zástupkyně a policie při řešení případu Opencard správně a hodlají proto na ně podat trestní oznámení.

Dnes lze přeložit státního zástupce jen výjimečně

MfDnes píše, že poslanci by povinnou rotaci chtěli prosadit už do nového zákona o státním zastupitelství. Znamenalo by to omezený časový mandát pro státního zástupce a po uplynutí určené doby by byl prý přeložen na jiné státní zastupitelství.

Státní zástupci jsou podle zjištění deníku MfDnes proti a vůbec se jim nápad nezamlouvá. „Dnes lze státního zástupce bez jeho souhlasu přeložit k jinému státnímu zastupitelství pouze výjimečně. Navrhovaná změna by byla výrazným zásahem do jeho postavení. Navíc by ohrozila i vyšetřování závažných kauz,“ uvedl k návrhu prezident Unie státních zástupců Zdeněk Matula.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

18:04 „Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

Vše začalo zhruba před čtyřmi lety, kdy se oba výrazní politici vsadili o astronomických deset milio…