Naprosto geniální. Poslanec ODS komentuje tah, kterým se prý Miloš Zeman dostal až na Hrad

02.01.2019 16:50

Poslanec ODS Pavel Žáček, bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, v rozhovoru po Reflex.cz naznačil, co nás čeká v roce 2019. Mohou se dít dramatické věci, v nichž může důležitou roli hrát i zdraví prezidenta republiky Miloše Zemana. Žáček se domnívá, že se Zeman dostal na vrchol politické moci jedním geniálním politickým tahem. Premiér Andrej Babiš (ANO) prý politiku chápe jako byznys a má pocit, že si voliče může koupit.

Naprosto geniální. Poslanec ODS komentuje tah, kterým se prý Miloš Zeman dostal až na Hrad
Foto: Archiv P. Žáčka
Popisek: Pavel Žáček

Rok 2019 bude podle poslance rokem dramatickým. Už proto, že si v něm připomeneme 30. výročí sametové revoluce. „Bude se to hodně dotýkat politiky, politických špiček, myslím prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše. Může v tom hrát roli i zdravotní stav prezidenta Zemana,“ podotkl s tím, že Zemanovo zdraví se může letos zhoršit natolik, že nebude vykonávat funkci hlavy státu naplno. „Může to být,“ podotkl s tím, že si nemyslí, že by nás letos čekaly prezidentské volby.

Bude jasné, že se povedou debaty o polistopadovém vývoji. Žáček uznává, že ne všechno se podařilo. Ukázalo se např., že lidé spjatí s předchozím režimem, kteří měli v přelomovém roce k dispozici majetek a více informací než jiní lidé, měli větší šanci uspět i v nových demokratických podmínkách.

Část společnosti je polistopadovým vývojem velmi zklamaná. Na vlně jejich nespokojenosti se k moci vyvezl bývalý spolupracovník komunistické Státní bezpečnosti a dnešní premiér Andrej Babiš (ANO). S pomocí nespokojených se k prezidentskému úřadu dostal i Miloš Zeman, což Žáčka poněkud překvapuje, protože Miloš Zeman působí v polistopadové politice celých 30 let a podílel se na dnes tolik kritizované privatizaci.     

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Anketa

Myslíte, že se v roce 2019 budeme mít lépe než v tomto končícím roce?

23%
77%
hlasovalo: 18938 lidí
„Z politického hlediska (to využil) naprosto geniálně. Jel na Vysočinu objímat stromy, a to mu vytvořilo předpolí k tomu, aby pak kandidoval. Samozřejmě v tom sehrála roli i ta nešťastná transformace našeho ústavního systému, to znamená přímá volba prezidenta. To mu vytvořilo cestu k tomu, aby se ocitl na špici našeho politického systému. Možná i s nějakou pomocí z východu,“ poznamenal Žáček.

„Dnes tady máme společnost rozštípnutou prakticky půl na půl,“ pokračoval Žáček s tím, že i tak považuje zlomový rok 1989 za přínosný, protože nám přinesl svobodu. Pokud dnes někteří lidé vzpomínají na komunisty, měli by si vzpomenout, co všechno tu komunisté napáchali. „To, co oni a jejich předchůdci napáchali, to bylo tak závažné, že kvůli nim musela proběhnout ta transformace,“ zdůraznil Žáček s tím, že komunisté poškodili miliony lidí.

Ale Andrej Babiš dal po volbách v roce 2017 najevo, že je mu to jedno, a sestavil vládu, kterou drží u moci právě komunisté. Vyhovuje to Babišovu podnikatelskému stylu politiky, kdy maximalizuje moc s minimálními náklady. „... On má zájmy, ty hájí a myslí si, že ta politika znamená to, že si může každého koupit,“ poznamenal Žáček s tím, že náš předseda vlády změní názor klidně třikrát za den a zachová se podle toho, co se mu zrovna hodí.  

Dobrým příkladem jsou např. dotace pro Český svaz bojovníků za svobodu Jaroslava Vodičky, který vyznamenal např. komunistického poslance „mlátičku“ Zdeňka Ondráčka, který v roce 1989 stál s obuškem v ruce proti lidem toužícím po svobodě a neváhal ho použít. I proti ženám. Babiš tvrdil, že Vodičkovu svazu odebere část peněz, ale nakonec to neudělal.

Vláda navíc rozdává peníze ve velkém a nabírá tisíce nových úředníků. Na tom, že se např. zvyšují důchody, nevidí poslanec ODS nic špatného, jen je podle něj třeba připravit také důchodovou reformu, k čemuž se Babiš zatím neodhodlal. Fakticky tak projídá budoucnost našich dětí, což se Žáčkovi jako zastánci pravicových ideálů nelíbí. A nepochybuje o tom, že se to nelíbí i mnoha dalším lidem.

„Pravicový volič je hodnotový volič, který myslí na budoucnost, myslí na své děti a ví, že se musí ten jím zvolený politik do určité míry střetnout s tím levicovým modelem toho rozhazování, který může skončit i tím, že státy v důsledku toho přicházejí i k bankrotu,“ varoval Žáček. Lidé by prý měli vědět, že nic není zadarmo. Ani zvyšování důchodů.

Stejně tak se mu nelíbí, že vláda Andreje Babiše chce sáhnout na majetkové vyrovnání státu s církvemi. Jednání bylo ukončeno dohodou, nějakými uzavřenými smlouvami a tyto smlouvy je podle Žáčka třeba ctít. Už proto, že komunisté napáchali na církvích za 40 let své vlády tolik zla, že ho prakticky nelze zcela kompenzovat.

Nakonec se Žáček ještě jednou vrátil k Miloši Zemanovi a k jeho střetu s českými tajnými službami. Žáček se domnívá, že dělá chybu, když otevřeně zpochybňuje práci tajných služeb. Ty podle poslance dělají, co mohou, dělají svou práci dobře a odolávají i politickým tlakům, když jsou schopny otevřeně varovat před aktivitami ruských a čínských špionů na našem území. „Já si myslím, že to byl důsledek až toho, že naprosto nestandardně reagoval náš vrchní velitel ozbrojených sil, Miloš Zeman,“ zdůraznil Žáček s odkazem na fakt, že Zeman např. veřejně uložil tajným službám úkol, aby se zabývaly kauzou novičok. Žáček zdůraznil, že tyto věci se veřejně v normálních zemích nedělají. „Ty služby opravdu hájí národní zájmy,“ zdůraznil Žáček.

Tajné služby hájí české zájmy jak proti ruské straně, tak proti Číně, kde se teď řeší, jak přistoupit k produktům firem Huawei a ZTE.

Žáček nikterak nezpochybňuje nutnost jednat a obchodovat jak s Čínou, tak s Ruskem, ale rozhodně jim prý nemáme podlézat. Poslanci se zdá, že právě to se občas děje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …