Nás neodvoláš. Zaplníme Václavák, hrozili demonstranti Babišovi. A co se dělo pak?

13. 5. 2019 20:27

Demonstrace proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) a premiérovi Andreji Babišovi (ANO) pokračují. Na pražském Staroměstském náměstí se shromáždily desetitisíce lidí již potřetí. Účast je podobná jako před týdnem, kdy podle organizátorů přišlo 20 000 lidí. Akci pořádá iniciativa Milion chvilek pro demokracii.

Nás neodvoláš. Zaplníme Václavák, hrozili demonstranti Babišovi. A co se dělo pak?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tisíce lidí demonstrovaly za nezávislost justice, den před jmenováním Marie Benešové ministryní spravedlnosti. Do protestů se přihlásilo kolem stovky měst a obcí

Demonstranti se sešli v pondělí v Praze na Staroměstském náměstí v 18:30. Stejně jako v minulých dvou týdnech organizuje akci spolek Milion chvilek, který požaduje demisi Benešové a jmenování nezávislého ministra. Obává se zásahů do justice v době, kdy policie podala návrh na obžalobu Babiše v kauze Čapí hnízdo.

Lidé mají transparenty s nápisy „Nezávislá justice“, „Koho ještě odvoláš“ a „Nás neodvoláš“. Fotografie Babiše a Benešové na transparentech doprovázejí nápisy „Prime minister or crime mister?“ (Premiér, nebo mistr zločinu?) a „Minister of justice hides my crimes in practice“ (Ministryně spravedlnosti zakrývá mé zločiny). Protestující drží vlajky České republiky a Evropské unie. Skandují „Demisi“, „Hanba“ a pískají.

Podle Babiše jsou demonstrace divadlo načasované před evropské volby. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády poukázal na to, že při minulém protestu před lidmi vystupovali zástupci sněmovních stran. „Já už to neberu jako nějakou občanskou záležitost, je to normální kampaň do Evropského parlamentu těchto stran,“ řekl premiér.

Protestující se poprvé sešli před dvěma týdny, kdy Staroměstské náměstí zaplnili zhruba ze tří čtvrtin. Minulé pondělí byla účast vyšší, podle organizátorů demonstrovalo přes 20 000 lidí. Na příští úterý spolek Milion chvilek ohlásil protest na Václavském náměstí. „Jestliže premiér ignoruje Staromák, tak zaplníme Václavák,“ řekl předseda spolku Mikuláš Minář. Dnes se podle něj demonstruje ve 130 městech a obcích v Česku.

Podporovatelé protestu tvrdí, že Benešová dva roky zpochybňuje Babišovo obvinění z podvodu při získání dotace na konferenční a rekreační areál Čapí hnízdo. Jmenování Benešové po policejním návrhu na podání obžaloby v této kauze označují za možný „největší zásah do justiční moci od listopadu 1989“. Chtějí mimo jiné ujištění, že vláda neodvolá Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Kritizují také to, že ministryně uvažuje o zúžení justiční soustavy z nynějších čtyř na tři stupně. Benešová uvedla, že chce pro zúžení připravit podklady, rozhodovat o něm ale nebude. Při čtvrtečních interpelacích řekla, že verdikt by byl až na novém ministrovi v dalším volebním období.

Spolek Milion chvilek ohlásil protest na Václavském náměstí na příští týden v úterý. „Jestliže premiér ignoruje Staromák, tak zaplníme Václavák,“ řekl podle serveru Novinky.cz předseda spolku Mikuláš Minář. V osm hodin večer zazněla česká hymna a demonstrace byla ukončena. Přítomným lidem pořadatelé rozdali letáky s pozvánkou na další akci. V pondělí se demonstruje ve zhruba 130 městech a obcích v Česku.

Demonstrace se konaly například na brněnském Dominikánském náměstí, kde bylo podle odhadů asi 4 000 lidí. V Ostravě se sešlo několik stovek lidí. Nechyběla hesla jako „Naši zemi ničí porevoluční mafie“, „Nejsme slepí ani blbí“, „Ostrava nespí“ a další. K lidem promluvilo několik řečníků. V Plzni se sešla tisícovka lidí, v Hradci Králové a Liberci to byly stovky demonstrantů.

Spolek Milion chvilek vznikl předloni po sněmovních volbách. Premiéra tehdy vyzval k tomu, aby plnil předvolební sliby občanům, zejména to, že bude podporovat a rozvíjet demokracii v ČR. Protože podle spolku své sliby nemyslel vážně, přišli jeho členové loni v únoru s kampaní Milion chvilek pro demokracii. Za sto dní chtěli získat milion podpisů od lidí, kteří si myslí, že má Babiš odstoupit z čela vlády. Petici dosud podepsalo víc než 341 000 lidí.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

23:04 Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman se v pravidelném čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov věnoval…