Naše děti nebudou chodit v burkách! zaznělo u české hranice. Pak ji zablokovali odpůrci islámu

16.09.2015 19:15

Necelá stovka odpůrců islámu na výzvu Úsvitu-Národní koalice dnes po 18:00 na několik minut zablokovala dopravu na česko-rakouském přechodu Dolní Dvořiště. Chtějí tak přimět vládu, aby na ochranu hranic před přílivem uprchlíků nasadila armádu. Před 18:30 organizátoři z hnutí Blok proti islámu, které se stranou Úsvitu-Národní koalice spolupracuje, akci ukončili.

Naše děti nebudou chodit v burkách! zaznělo u české hranice. Pak ji zablokovali odpůrci islámu
Foto: David Hora
Popisek: Symbolická blokáda hraničního přechodu v Dolním Dvořišti uskupením Blok proti islámu

Před tím, než demonstranti vytvořili lidský řetěz přes silnici, uspořádali na hranicích mítink. Předseda jihočeského Bloku proti islámu Miroslav Adamec na něm řekl, že zatímco ostatní státy zavírají hranice, česká vláda čeká na pokyny z Bruselu. "Chceme, aby naše vlast zůstala naší vlastí, aby naše děti nechodily v burkách a vyznávaly islám," řekla Jana Volfová, která mítink moderovala.

Protest se až na slovní konflikt demonstrantů se zástupci strany Zelených, kteří přišli s hesly Stop nenávisti! Pomoc lidem v nouzi, odehrál v klidu, připravená pořádková policie nemusela zasahovat.

Také tranzit na hranici byl dnes plynulý i v odpolední špičce. I přes důkladnou prohlídku aut policisty, se řidiči na hranicích zdrželi jen několik málo minut.

Demonstraci zástupci spolku Blok proti islámu den předem nahlásili starostce Dolního Dvořiště Heleně Panské. V obci je podle ní klid, migranty tu nikdo neviděl. "Lidi v obci zesílenou ochranu hranic vítají," řekla. Míní ale, že jistota to velká není, protože policie podle ní kontroluje jen jeden hraniční přechod a v okolí je řada pěších.

Premiér Bohuslav Sobotka v úterý slíbil, že stát vojáky k ochraně hranic povolá, pokud se s migrační vlnou nezvládne vypořádat policie. Policie na jihu Čech tento týden podle mluvčího Jiřího Matznera nezadržela žádné ilegální běžence, v minulém týdnu tři.

Za prvních osm měsíců letošního roku požádalo podle odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra o azyl v Česku 990 cizinců, což je o 420 více než za stejné období loni. Přes polovinu tvořily žádosti občanů Ukrajiny, následovali žadatelé z Kuby, Sýrie a Vietnamu. Za celý loňský rok požádalo o mezinárodní ochranu v tuzemsku 1156 lidí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: pas, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…