Našim problémem není Brusel, ale pět českých ministerstev, napsal Ransdorf k výročí vstupu

13.04.2014 21:13

Desátému výročí vstupu České republiky do Evropské unie se v rubrice Politici voličům serveru ParlamentníListy.cz věnoval europoslanec Miloslav Ransdorf. Shrnul některé příspěvky, které zazněly na oficiálním připomenutí tohoto výročí a zamyslel se nad popularitou EU mezi českými občany a nad špatnou schopností naší země čerpat evropské dotace.

Našim problémem není Brusel, ale pět českých ministerstev, napsal Ransdorf k výročí vstupu
Foto: Archiv MR
Popisek: Miloslav Ransdorf

V úvodu svého textu se Ransdorf vrátil k oficiálnímu připomenutí desátého výročí vstupu Česka do EU, které proběhlo 11. dubna 2014 v Míčovně na Pražském hradě. „Prostředí pěkné, dostavili se novináři i Česká televize. Účastníci dostali hojné pohoštění, ale myšlenkové hody se nekonaly,“ posteskl si europoslanec a hned si vzal na paškál prezidenta republiky.

„Prezident Zeman, který projekt zaštítil, zůstal věrný svému stylu, jenž je založený na vnějším efektu a minimu skutečných myšlenek. Zmínil se o rozbředlosti paktu růstu a stability, na kterou má být lékem fiskální pakt.“

Premiér promlouval oslavně, ale nic neřekl

Premiér Bohuslav Sobotka podle Ransdorfa zůstal u oslavného a nicneříkajícího promlouvání, stejně jako jeho straničtí kolegové v čele obou komor parlamentu, Milan Štěch ze Senátu  a Jan Hamáček z Poslanecké sněmovny.

Eurokomisař Füle přivítal Putinův projekt

Zmínil také projev eurokomisaře pro rozšíření Štefana Füleho, který byl prý rozporný. „Na jedné straně zopakoval své postoje k Ukrajině, ale na druhé se souhlasně vyjádřil o Putinově projektu jednotného humanitárního a ekonomického prostoru od Lisabonu po Vladivostok. Jeho úvahy o vícevrstevnaté Evropě připomínaly myšlenky o vícerychlostní Evropě, které mezi evropskými politiky kolují už od doby Françoise Mitterranda.“

Celý text ZDE.

Komunistický europoslanec připomenul, že v referendu podpořily vstup naší republiky do EU tři čtvrtiny voličů, dnes jejich podpora kolísá mezi čtvrtinou až třetinou. „A to přesto, že v současnosti běží na 16 000 projektů, které jsou kryty z evropských peněz. Například centra základního výzkumu by bez evropských prostředků nemohla vůbec fungovat,“ připomenul málo známou skutečnost.

Polsko dostává z EU 50 miliard ročně. To Poláky přesvědčilo

Ovšem některé sousední země umějí získávat eurodotace mnohem lépe než my. „Kdo může za to, že úspěšnost našich projektů je údajně pouhých 39 %? Například Maďaři soustavně vykazovali (nevím, zda zcela oprávněně) přes 90 %. Polsko dostává každý rok celkem 50 miliard eur. Víte, jak to změnilo názor polských občanů na EU?“

Zmiňuje, že se u nás nadává na evropskou byrokracii a přiznává, že je přebujelá a těžkopádná. „Naším problémem ale není EU. Naším problémem je pět českých ministerstev, která mají spravovat, ale řádně nespravují, evropské peníze. Jedná se o Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo zemědělství, Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy,“ uvedl s tím, že pro nás je podstatné to, abychom vyvíjeli iniciativu, abychom hledali své místo v „bruselském koncertu“ a neskuhrali, že je na nás někdo zlý. „Není. Jistěže existují nedostatky, třeba v přístupu k uhelnému a ocelářskému fondu. Ale vše se dá zvládnout. Potřebujeme jen souhru domácích politiků a úředníků s bruselským výsadkem. Ta zatím vázne,“ dodal Ransdorf.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjevu o pomoc s …