Naštvaní ředitelé škol. Dotace jen pro “vyvolené“?

08.04.2012 6:06

Zmatek, korupce, podvod, nebo jen náhoda, tak hovoří někteří ředitelé středních odborných škol v jižních Čechách o způsobu, jak jsou jim přidělovány evropské dotace. Teď přišli s nařčením, že kraj udělal předvýběr, kdo o peníze může žádat a zbytek má prostě smůlu.

Naštvaní ředitelé škol. Dotace jen pro “vyvolené“?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

Krajská radní pro školství Jana Krejsová (ČSSD) sice tvrdí, že to není pravda a jde o nedorozumění, ředitelé škol jsou ale naštvaní, jak na kraj, tak i na ní samotnou. Jedná se o podání žádostí na dotační peníze v 19. Výzvě ROP Jihozápad, kde jsou finance určeny pro školy na nákup vybavení pro modernější výuku.

Jihočeský kraj si podle ředitelů některých těchto škol dopředu vybral, které školy se o evropské peníze ucházet mohou a které ne. A to bez jakýchkoli kritérií, tedy šance, kterou by měly mít všechny školy stejnou.

„Jde o to, že za vším stojí bývalá krajská radní paní Jana Krejsová, mimochodem do roku asi 1995 členka KSČM, která tehdy byla „odejita“ z této strany s poměrně velkou ostudou. A tato “dáma“ rozhoduje o takových věcech. Tedy ona je vlastně nad celým vedením kraje?,“ napsala do redakce ParlamentniListy.cz žena, která prý zastupuje jednu ze škol a podepsala se jako Jana.

Krejsová se hájí tím, že žádné školy ještě vybrány nebyly a teprve se tak bude dít na základě jednání se školami. Podle některých představitelů škol ale existuje dopis, podle které byly už předem některé z nich vyřazeny, a tedy nemohou se o finance ucházet.

„Všechny došlé záměry jsem osobně prodiskutovala a vyhodnotila potřebnost s časovým výhledem pro výuku žáků s pracovníky odboru školství. Na základě podrobného vyhodnocení Vám sděluji, že Váš záměr nedoporučuji k předložení do uvedené výzvy, ze strany zřizovatele,“ napsala v dopise, který dostalo několik školských zařízení radní Krejsová.

Ta v dopisu ještě dodává: „Velmi ráda  se s Vámi osobně setkám a podrobně si Váš záměr vyhodnotíme, ale s ohledem na časové dispozice toto rozhodnutí berte jako konečné.“

Ředitelé středních odborných škol z jihu Čech jsou naštvaní. Jeden byl prý dokonce odmítnut ještě dříve, než žádost podal. Dostal prý informaci, že peníze jsou vlastně “už de facto rozděleny“.

„Podat žádost si můžu, ale jde jen o formalitu a stejně mi žádost bude zamítnuta. Nechápu to a jsem opravdu rozhořčen, podle jakého klíče tu někdo peníze umožňuje získat. Přitom žádosti bylo možno podávat až do června,“ prozradil ředitel, který si nepřeje zveřejnit své jméno.

Rozdělování podle stranické průkazky?

Když se ředitelé dotčených škol ptali, jak je možné, že peníze z EU jsou vlastně už dávno rozdány, a to ještě před tím, než rozhodla krajská rada, dostali prý odpověď, že se tak stalo na osobní odpovědnost krajské radní Jany Krejsové.

„Myslím si, že tady jde snad o rozdělení peněz podle toho, kdo je koho příznivcem. Pokud je ředitel nakloněn paní Krejsové anebo sociální demokracii, peníze dostane. Pokud ne, má prostě smůlu. Je to opravdu velmi zarážející a paní radní si tu už hodně dlouho dělá, co chce. Vždyť nedávná kauza o sloučení některých škol v loňském a předloňském roce, byla údajně také na její popud,“ řekla ředitelka jedné ze škol.

Radní Krejsová tvrdí, že ale předloženy a posouzeny budou všechny projekty, které budou prý mít přínos pro výuku technologií v odborném školství a budou takzvaně nadčasově postaveny.

Kdo o tom bude rozhodovat a podle jakého klíče, ale radní neuvedla.

Některé informace hovoří o tom, že “dopředu“ bylo již vybráno šest projektů, které peníze z EU dostane, zbytek má smůlu.

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD) prý ale o žádné selekci projektů předem neví.

„Vyhotovení žádostí je poměrně nákladné. Pokud by nakonec uspěly všechny projekty, kraj by neměl na jejich spolufinancování. Kraj má pravomoc vybrat ty, které o dotace požádají,“ podotkl hejtman.

Pokud by podobně postupoval i Plzeňský kraj, kde se dotace také budou pro střední školy posuzovat, sejdou se žádosti zcela ve výši celkové alokace, tedy 194 milionů korun, Pak by úřad ROP Jihozápad žádosti jen odsouhlasil a peníze rozdělil.

Podle mnohých ředitelů jde ale o netransparentnost v rozdělování veřejných – evropských peněz.

„Kraj má sice jistou pravomoc, ale jak mohou být vybrány projekty, když finální datum pro možnost podávat je, ještě neskončilo. Zdá se nám, že to není úplně čistý výběr a měl by to někdo prověřit,“ dodal ředitel jedné ze škol.

Ředitelé škol se bojí mluvit napřímo. Zřizovatelem většiny středních škol je právě kraj a jejich představitelé se bojí, že by přílišnou kritikou mohli přijít o místo.



Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kraus

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …