Navalnyj: Stává se nám, že v Moskvě svoláme akci, pronajmeme si techniku. Ale pak od nás všichni „cuknou“, mají strach

12.06.2017 12:07

Lídr ruské opozice Alexej Navalnyj informuje své přívržence o posledních změnách v organizaci protikorupčních protestů v centru Moskvy a napříč celým Ruskem. Celý svět nyní hledí na Moskvu a čeká, jak zareaguje Kreml.

Navalnyj: Stává se nám, že v Moskvě svoláme akci, pronajmeme si techniku. Ale pak od nás všichni „cuknou“, mají strach
Foto: archív Vaše Věc
Popisek: Alexej Navalnyj
reklama

Lídr ruské opozice Aleksej Navalnyj mobilizuje všechny své moskevské příznivce na Tverskou ulicii v samém centru Moskvy. Protestní průvod byl do centra Moskvy svolán na poslední chvíli. V ruském hlavním městě se přitom ve stejnou dobu budou odehrávat oslavy Dne Ruska. 

 

Vedení Navalného Fondu pro boj proti korupci o změně plánu informovalo své příznivce večer před plánovanou akcí na vlastních internetových stránkách a kanálu na serveru YouTube. Původně se měla dlouze připravovaná protestní akce proti korupci ruských vládních kruhů odehrávat na méně centrálně umístěném náměstí akademika Sacharova. 

 

„Dělali jsme naprosto vše proto, abychom nemuseli psát toto prohlášení a zveřejňovat poslední video,“ uvádí se na stránkách navalny.com

 

„Bohužel jsme si nebyli plně vědomi toho, do jaké míry může dnes státní moc vyvíjet tlak na jakýkoli podnik v Rusku. V průběhu posledních dnů se neustále potýkáme s jedním a tímže problémem – někteří organizátoři veřejných akcí s námi odmítnou spolupracovat, jakmile se dozví, kdo jsme,“ uvádí se na oficiálních stránkách Fondu pro boj proti korupci kandidáta na prezidenta Ruské federace v prezidentských volbách v roce 2018 Alekseje Navalného. 

 

Řeč je zejména o zvukové technice a veškeré aparatuře nezbytné k organizaci veřejné akce v rozsahu Navalným organizované protestní akce. K organizaci jakýchkoli městských akcí je údajně potřeba alespoň 24 hodin k montáži veškeré aparatury. 

 

„Někteří organizátoři z počátku vyjádří ochotu s námi spolupracovat, a později nás informují o tom, že byli nuceni naši spolupráci přerušit. Naše oblíbená katetegorie sestává z organizátorů, kteří nám potvrdí spolupráci, my se vydáme na náměstí Sacharova, domluvíme se na podrobnostech, začínáme řešit logistiku; poté dojde k tématu podpisu smlouvy a za několik hodin nás organizátor informuje o tom, že byl s námi donucen přeřušit spolupráci,“ píše se na stránkách Fondu pro boj proti korupci. 

 

Důvod je vždy stejný: „Naše vedení kontaktovali lidé z úřadu starosty Moskvy a varovali nás před spoluprací s Navalným.“

 

„Proč tohle všechno dělají? To je celkem jasné. Jsou si vědomi toho, že do ulic vyjde mnoho lidí, to je nevyhnutelné. Snaží se je alespoň přimě k tomu, aby se cítili pokořeně, aby federální kanály ukazovaly lidem posměšné reportáže.“

 

„My jsme samozřejmě ochotni jít na kompromis, ale nejsme v žádném případě ochotni nechat se zesměšňovat a urážet. Z tohoto důvodu měníme místo setkání z náměstí Sacharova na Tverskou ulici,“ informují organizátoři protestní akce, která by měla probíhat dnes v pondělí 12. června napříč celým Ruskem. 

 

Setkání je tedy v současné době naplánováno na 2 hodiny odpoledne moskevského času. Všichni účastníci jsou vyzváni k tomu, aby se nedopouštěli žádných násilných projevů, nicméně, soudě podle posledních protestních akcí, střety s ochránci veřejného pořádku se nedají vyloučit. 

 

Masivní protestní akce bude přitom probíhat v samém centrum Moskvy ve stejné době, kdy v ruském hlavním městě probíhají oslavy Dne Ruska, kterých se rovněž účastní masy lidí. 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: fib
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V h*jzlu. Mutace drtí Brazílii, tamní JIP jsou před zhroucením

22:21 V h*jzlu. Mutace drtí Brazílii, tamní JIP jsou před zhroucením

Česko není aktuálně jedinou zemí, která se potýká s hrozbou kolapsu zdravotnického systému v důsledk…