Návrh ČSSD o školních obědech zdarma by vláda mohla odmítnout

05.01.2019 15:28

K návrhu sociálnědemokratických poslanců na zavedení bezplatného stravování dětí v mateřských školách a na prvním stupni základních škol by se vláda hnutí ANO a ČSSD mohla postavit záporně. Na základě připomínek to podle podkladů doporučili kabinetu pro jeho pondělní schůzi vládní legislativci. Zprávu přinesla ČTK.

Návrh ČSSD o školních obědech zdarma by vláda mohla odmítnout
Foto: spindoctors.cz
Popisek: Základní škola Praha-Lipence v současnosti

Předloha podle nich neupravuje způsob, jak by stát školní obědy finančně zajistil, a zřizovatelé škol by tak na ně většinou neměli peníze.

Sociální demokraté předpokládají bezplatné obědy ve státních, obecních a krajských zařízeních. V takovém případě by podle vládních právníků ale byla nutná i úprava zákona o poskytování dotací soukromým školám. Zdůvodnění předlohy podle nich navíc nevysvětluje, proč má být bezplatné školní stravování plošné, nikoli adresné jen pro děti z chudších rodin, a proč mají být vyloučeny děti z druhého stupně základních škol.

Protože jde o návrh koaličních poslanců, je možné, že kabinet se k němu nakonec postaví neutrálně, případně k němu nezaujme žádné stanovisko. O předloze rozhodne Parlament. Její rozpočtové dopady předkladatelé vyčíslili na 5,4 miliardy korun pro školní rok od září 2020.

Úpravu bezplatného školního stravování, které by bylo hrazeno ze státního rozpočtu, chce přichystat vláda jako celek. Premiér Andrej Babiš (ANO) počátkem loňského prosince navrhoval, aby obědy zdarma dostávaly všechny děti v základních a mateřských školách. Před Vánoci ale návrh omezil jen na děti z rodin, které na ně berou přídavky.

Dosud doplácejí na obědy ve školních zařízeních rodiče předškoláků 35 korun na den, děti školáků 25 korun. Nyní pomáhá dětem od tří do 15 let z chudších rodin docházet do školních jídelen program Ministerstva práce a sociálních věcí dotovaný z evropských fondů. Ministerstvo jej vyhlašuje vždy jen na jeden rok, v tomto školním roce je do něj zapojeno devět krajů. V Česku se díky němu v tomto školním roce pravidelně stravuje ve 480 školách zhruba 6000 dětí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bez souhlasu rodiny. ,,Vystrčilův” profesor. Sesazení Zemana: Co neřekli

6:21 Bez souhlasu rodiny. ,,Vystrčilův” profesor. Sesazení Zemana: Co neřekli

Znal prezident obsah odpovědí nemocnice senátorům? A schválili podání zprávy Miloš Zeman nebo jeho r…