Ne my, ale oni jsou extrémisté, bouřil Okamura na Václaváku. Ještě předtím tam bylo pořádně horko

18.07.2015 17:54 | Zprávy

Čtyři demonstrace se konaly na Václavském náměstí v sobotní odpoledne. Všechny se týkaly imigrace a policisté se obávali zejména střetu anarchistů se zástupci Národní demokracie, kteří své akce ohlásili shodně na sedmnáctou hodinu. Nakonec však ke střetu došlo ještě dříve, když se skupina nacionalistů, přicházejících na akci Národní demokracie, setkala s účastníky předchozí akce Na Můstku.

Ne my, ale oni jsou extrémisté, bouřil Okamura na Václaváku. Ještě předtím tam bylo pořádně horko
Foto: Vít Hassan
Popisek: Demonstrace " Braňme ČR, naši budoucnost a budoucnost našich dětí před xenofobii a nenávistí!"

Na Václavském náměstí se od čtrnácti hodin koná demonstrace „Braňme ČR, naši budoucnost a budoucnost našich dětí před xenofobií a nenávistí“. V publiku bylo možné vidět i některé známé tváře, například Milana Kohouta, umělce proslaveného zapálenou obhajobou imigrace v diskusním pořadu Máte slovo. K vidění byli i aktivisté Pražského Majdanu a rovněž třeba sociální demokrat Jan Kavan. Nad hlavami demonstrantů vlál na transparentu například vzkaz „Stop imigraci protievropských polojaponců“.

Poté se měla od patnácti hodin uskutečnit „u koně“ naopak akce odpůrců imigrace. Demonstrace sympatizantů se měla po patnácté hodině přesunout na Karlovo náměstí na ohlášený „piknik“, ovšem protáhla se. To vyvolalo neplánované problémy, neboť někteří účastníci, kteří se zdrželi na místě, zde přišli do styku s militantními zástupci ultrapravicové Národní demokracie, kteří již dorazili na vlastní akci ohlášenou na stejné místo na sedmnáctou hodinu. Policie je od sebe oddělila, ale podle zpravodaje ParlamentníchListů.cz začala po půl čtvrté atmosféra na Můstku houstnout.

Samotná akce ohlášená na Václavském náměstí na patnáctou hodinu ale ztroskotala na tom, že organizátorům nepřivezli aparaturu. Plánovaný pochod na Pražský hrad se ale poněkud zvrhl, když se k průvodu přidalo několik desítek neonacistů provolávajících „Čechy Čechům“. U Karlova náměstí, kam se přesunula první demonstrace, chtěli změnit směr pochodu a střetnout se s oponenty, což se jim však nepodařilo. Nakonec pokračovali až na Hrad, kde se rozešli.

V sedmnáct hodin se sešly ve spodní části Václavského náměstí zhruba tři stovky odpůrců imigrace na akci organizované Národní demokracií. Akce nesla podtitul „Proti imigraci, za okamžité vystoupení z EU“ a na pozvánce byl graficky vyvedený bouřkový mrak s ohlašovanou teplotou „Můstek – 100 °“. Mezi organizátory byl kromě lidí z Národní demokracie kolem Adama B. Bartoše i krajní nacionalita Pavel Matějný. Ve střední části se sešlo asi sto padesát stoupenců přistěhovalectví z řad anarchistů. Obě skupiny oddělilo 35 policistů s bariérami. Očekávají se však „posily“ odpůrců ze skupiny militantních nacionalistů, která šla na Hrad.

Mezitím z pódia začaly zaznívat projevy a jako první vystoupil Tomio Okamura. Ten se ohradil proti tvrzení, že lidé odmítající přistěhovalce jsou extrémisté. Podle Okamury není možné, aby byl za "extrémní" označovaný většinový názor, což je přesně tento případ. Extrémním názorem, vyznávaným pouze určitými skupinkami, je podle něj naopak nadšené vítání uprchlíků.

Po něm hovořil předseda pořádající Národní demokracie Adam B. Bartoš. Jeho projev byl narušen mladým mužem, který pronikl až pod pódium a vykřikoval tam "Fašisti, fašisti". Nakonec jej odvedla policie a Adam B. Bartoš dokončil svůj projev.

Po jeho projevu opět napětí na náměstí výhradně stouplo. Strana odpůrců integrace, na které se objevil i známý extremista Vlastimil Pechanec, začala davově skandovat "Židi do Izraele, negři do Izraele". Na druhé straně policejní barikády stojí zhruba sto padesát anarchistů. Později skupina neonacistů obešla zábrany a pronikla na Staroměstské náměstí, kde měli napadnout kolemjdoucí muslimku.


 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Pochybnosti

Paní senátorko,ukázal Vám osobně někdo tzv dopis na rozloučenou vraha Kozáka? Původně dokonce mluvila o dvou dopisech.Ověřoval někdo pravdivost textu těchto dopisů? Skutečně bylo objektivně a dokonale zjištěno,že spáchal i vraždu v Klánovicích? Je dostupná analýza shody zbraně? Vše je velmi bizardní...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump přežil, on zemřel. „Zachránil bych Putina.“ Fandové Ukrajiny si přišli plivnout na hrob

10:50 Trump přežil, on zemřel. „Zachránil bych Putina.“ Fandové Ukrajiny si přišli plivnout na hrob

Corey Comperatore, inženýr a otec dvou dětí, zemřel jako hrdina při pokusu o atentát na bývalého pre…