Ne ne, Kubu ne. Je to Zemanův kamarád, naznačil kníže

18.06.2013 6:43

V pondělí předal premiér Petr Nečas (ODS) do rukou prezidenta Miloše Zemana demisi a s ním padla celá vláda. Zatím není jasné, kdo bude novým ministerským předsedou. Zeman si pozval na konzultace šéfy všech parlamentních stran. Jako nejpravděpodobnější scénář se jeví pokračování stejné koaliční sestavy s novým premiérem z řad ODS.

Ne ne, Kubu ne. Je to Zemanův kamarád, naznačil kníže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Kuba
reklama

Vedení občanských demokratů po Nečasovi převzal ministr obchodu a průmyslu Martin Kuba a je připravený případně převzít i post v čele vlády. Uvnitř ODS má silnou podporu.

Kuba se ale příliš nezamlouvá straně TOP 09. Ta by podle informací LN chtěla za premiéra jiného občanského demokrata, ministra dopravy Zbyňka Stanjuru. Kuba vadí hlavně předsedovi topky Karlu Schwarzenbergovi. A to nejen kvůli jeho vazbám na jihočeský region, ale také kvůli vztahu se současným prezidentem.

"Nevidím možnost, že by na to pan ministr Kuba mohl teď dosáhnout. Je za ním příliš vidět jihočeský background, jedni by měli obavy z Pavla Dlouhého. Jiní by měli ještě jiné obavy. Všichni zaznamenali, že to je Martin Kuba, koho si nový prezident vždycky bere s sebou na cesty jako svého oblíbeného ministra. Byl s ním v Bratislavě, ve Vídni, všude s ním jezdí. Ne ne, on je prezidentova spojka v ODS," řekl Schwarzenberg v rozhovoru pro LN.

TOP 09 chce prý spíše vybrat slabší osobnost, která se bude při jednáních s ministrem financí Miroslavem Kalouskem obtížněji prosazovat. Lídři koaličních stran doufají, že se na novém premiéru dohodnou, protože předčasné volby jsou proti zájmům většiny poslanců.

Rusnok jako premiér

Nejdůležitější roli nyní hraje prezident Zeman, který nového premiéra vybere. Ten by sice nemusel být z řad ODS, ale Zeman jasně řekl, že předčasné volby nechce, přišel by tím o svůj nynější vliv.

Nejsilnější stranou vzešlou z voleb 2010 byla ČSSD. Její šéf Bohuslav Sobotka ale rozhodně nechce skládat parlamentní většinu v tomto rozložení sil a žádá předčasné volby.

Zeman sám by zase nejraději jmenoval úřednickou vládu bez politického mandátu, která by fakticky byla jeho vládou. Podle zdroje LN by v jejím čele rád viděl exministra financí a svého ekonomického poradce Jiřího Rusnoka, který by do kabinetu prosadil některé prezidentovy oblíbence.

Tato varianta by se Zemanovi líbila ze všech nejvíc, ale takový kabinet by nezískal ve sněmovně většinu. Miloš Zeman by ho mohl nechat fungovat až do řádných voleb, ale podle LN je tady velké riziko, do kterého prezident nepůjde. Nová vláda totiž musí na podzim prosadit rozpočet pro příští rok a na ten by u současných parlamentních stran těžko hledala podporu.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…