Nebudujme v Česku vstupní bránu pro uprchlíky, varuje Němcová

14.01.2015 22:24

Česká vláda rozhodla o přijetí patnácti rodin syrských uprchlíků, je to správné rozhodnutí? O tom ve středečních Událostech, komentářích České televize diskutovali Jan Chvojka (ČSSD), Martin Komárek (ANO) a Miroslava Němcová (ODS). Posledně jmenovaná vyslovila varování. Martin Komárek dodal, že by o osudu syrských dětí nemělo v konečném důsledku rozhodovat náboženské vyznání rodičů.

Nebudujme v Česku vstupní bránu pro uprchlíky, varuje Němcová
Foto: ODS
Popisek: Miroslava Němcová při
reklama

Podle Chvojky Česko nemůže přijmout příliš mnoho uprchlíků ze syrského konfliktu. Jsme na to prý příliš malý stát. Podle Komárka jsme možná mohli přijmout víc uprchlíků. Přijetí rodin jako dobrý krok ocenila i Němcová, ačkoli má za to, že bychom měli uprchlíkům pomoci a po skončení konfliktu v Sýrii by jim měla pomoci znovu - k návratu do vlasti. "Nemyslím si, že tu okamžitě vznikne vstupní brána, která umožní i získání občanství," varovala.

Odmítneme děti kvůli náboženskému vyznání rodičů?

Chvojka a Komárek vyslovili názor, že by Česko mělo obezřetně vybírat, komu pomůže, ačkoli Komárek obratem dodal, že je třeba v prvé řadě hledět na pomoc dětem, přičemž by o jejich osudu nemělo rozhodovat např. náboženské vyznání rodičů.

"Já si nedokážu připustit, že bychom zkoušeli lidi z toho, zda jsou muslimové nebo křesťané. Prvotní je to, aby se sem dostaly rodiny s dětmi a aby tato skupina nebyla nějakou hrozbou pro Českou republiku," přitakal Chvojka.

Komárek poté hovořil o jakémsi českém zápecnictví a proti tomu se vymezila Miroslava Němcová. "Já bych obavy občanů nenazývala zápecnictvím," ohradila se. Má naopak zato, že je třeba přihlížet v souvislosti s uprchlíky i k náboženské otázce.

V závěru svého prvního vystoupení se pak všichni tři politici shodli na tom, že by si každá členská země EU měla sama rozhodovat o tom, zda a kolik uprchlíků z jiných zemí přijme.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český miliardář přesekl debatu o koronaviru: Bude recese. Závislost? Velká. A další věci

17:51 Český miliardář přesekl debatu o koronaviru: Bude recese. Závislost? Velká. A další věci

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček varuje, že zbytečná panika investorů ohledně koronaviru po…