Nebyla zvládnuta komunikace, vysvětloval Fiala kauzu Harrachov. Ukázal na úředníky sněmovny

09.12.2022 7:53

K třaskavé situaci kolem vystěhování ukrajinských žen s dětmi z ubytování v Harrachově, kde se chtějí poslanci s příchodem zimy rekreovat, se vyjádřil také už i premiér Petr Fiala (ODS) – označil to za nešťastné rozhodnutí úředníků Sněmovny. „Nemělo se to stát,“ uvedl v pořadu CNN Prima NEWS o rekreačním objektu Poslanecké sněmovny.

Nebyla zvládnuta komunikace, vysvětloval Fiala kauzu Harrachov. Ukázal na úředníky sněmovny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

Ukrajinské ženy a děti byly ubytovány v rekreačním objektu Poslanecké sněmovny v Harrachově od jara. Jejich azyl se ale s blížící se zimní sezónou musel změnit, jelikož poslanci a zaměstnanci Sněmovny projevili zájem trávit zde dovolené. „Minulý týden nám vysloveně řekli, že do konce roku musíme pryč. Nabídli nám Lipnici nad Sázavou, ale tam není žádná infrastruktura, jak tam žít, není tam pro nás práce. Nevíme, co tam čeká děti,“ popsala jedna z ukrajinských uprchlic.

Celou záležitost ve čtvrtek okomentoval předseda vlády Petr Fiala jako nešťastnou. „Nebyla zvládnutá komunikace, určitě to není rozhodnutí Sněmovny, je to rozhodnutí úředníků, kteří asi měli dobrý úmysl, ale tohle je nešťastné. Měli tam zůstat, nemělo se to stát,“ sdělil premiér Petr Fiala (ODS) v pořadu televize CNN Prima NEWS.

Kolem vyhození ukrajinských uprchlíků panoval nejdříve zmatek, ke kterému se nechtěl příliš nikdo hlásit. Situaci výrazně kritizoval jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS) na svém twitterovém profilu. „Sněmovna vystěhuje Ukrajince z Harrachova, aby tam mohli relaxovat poslanci. Stát po krajích chce, abychom se připravili na možnou zimní vlnu a navýšili kapacity ubytování v krajích a obcích. A já pak fakt novinářům neumím vysvětlovat tohle. Fakt ne!“ rozčílil se Kuba.

Až ve chvíli, kdy o kauze informovala všechna média, zareagovala předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová. Ve vyjádření pro server IDNES.cz vzkázala, že kauza je podle ní bouří ve sklenici vody. „Chápu snahu o senzaci, ale přesun uprchlíků z Harrachova do jiného kraje nikdo nechce,“ uvedla.

A odpovědnost hodila na Ministerstvo vnitra: „Od počátku jsme dohodnuti s Ministerstvem vnitra, že neprodloužení smlouvy je podmíněno zajištěním adekvátního ubytování v rámci regionu,“ tvrdí Pekarová s tím, že Ministerstvo vnitra to přislíbilo.

Kauza se na sociálních sítích rozhořela ve velkém poté, co zpravodajství TN.cz přineslo v minulých dnech informaci, že uprchlíci musejí do konce roku odejít ze svého ubytování v objektu patřícímu Poslanecké sněmovně v Harrachově do Lipnice nad Sázavou. Zde však podle všeho nemají ani pracovní příležitosti, ani místo ve vzdělávacích zařízeních. Lidi kritizovali zejména vyjádření Martina Plíška, podřízeného Pekarové, který Nově řekl, že musí myslet i na rekreaci sněmovních zaměstnanců v českém lyžařském letovisku.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová se snažila emoce lidí krotit a přišla s tím, že to není pravda, že ukrajinské ženy se přestěhují, až v okolí Harrachova najdou ubytování. Na sítích sdílela stanovisko Kanceláře Poslanecké sněmovny, že „TV Nova v odvysílaných reportážích neuvedla úplné informace, ačkoliv je měla od vedoucího Kanceláře Poslanecké sněmovny a z vyjádření tiskového odboru Kanceláře Poslanecké sněmovny k dispozici“.

Kancelář také uvedla, že jelikož příslib Ministerstva vnitra, že bude pro ukrajinské uprchlíky zajištěno odpovídající náhradní ubytování v rámci regionu, nebyl prozatím naplněn, pracují zaměstnanci Kanceláře Poslanecké sněmovny na zajištění náhradního ubytování vlastními silami.

„Poslanecká sněmovna tedy intenzivně jedná o zajištění jejich ubytování v regionu, ve kterém nyní žijí, ideálně přímo v Harrachově, podle toho, jak zněla původní dohoda Kanceláře Poslanecké sněmovny s Ministerstvem vnitra. Do té doby zůstává provozně-účelové zařízení v Harrachově vyčleněno pro humanitární účely,“ uvedla kancelář.

Nakonec se Petr Fiala i ve speciálu Co na to premiér na CNN Prima NEWS snažil zdůraznit, že vyhovující řešení se nakonec našlo.

„Situace je zažehnána. V součinnosti s KACPU (Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, pozn. red.) jsme našli nové ubytování, kde naši uprchlíci budou všichni bydlet, a to po vzájemném odsouhlasení, že to tak bude,“ sdělil správce sněmovního objektu Hančl serveru iDnes.cz.

„Byly jsme se tam podívat, vše je v pořádku, moc děkujeme,“ sdělila jedna z Ukrajinek, které budou vystěhovány z poslaneckého rekreačního zařízení.

„Jsme spokojené, už můžeme být v klidu,“ doplnila další.

Většině lidí podle reakcí v paměti zřejmě zůstane hlavně snaha zbavit se válečných uprchlíků před začátkem zimní sezóny, aby si poslanci a další zaměstnanci Sněmovny užili zimní radovánky.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mobilizace: „Občané by nadávali.“ Vládní materiál. Důvod křiku na Babiše?

11:25 Mobilizace: „Občané by nadávali.“ Vládní materiál. Důvod křiku na Babiše?

Ačkoliv i podle oficiálních dokumentů NATO „v euroatlantickém prostoru nepanuje mír“, u nás jsou jak…