Nečas: Hrozba veta jednotného bankovního dohledu trvá i nadále

19.10.2012 6:33

Hrozba, že by Česko mohlo zablokovat plán na vznik jednotného evropského bankovního dohledu, trvá i nadále. Po skončení prvního dne summitu EU to dnes nad ránem v Bruselu řekl premiér Petr Nečas. Lídři EU se ale shodli, že cílem je vytvořit právní rámec supervize do 1. ledna, aby se vytváření dohledu pod patronátem Evropské centrální banky (ECB) mohlo uskutečňovat během roku 2013.

Nečas: Hrozba veta jednotného bankovního dohledu trvá i nadále
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

"Nejenom ČR, ale i některé další státy, například Švédsko, upozorňovaly na to, že neznáme podobu všech těch návrhů, které se týkají bankovní unie," řekl kolem půl čtvrté ráno Nečas. "Čili to riziko českého veta tady samozřejmě pořád je. Protože pořád nemáme podrobnou znalost toho, jak by měly legislativní návrhy fungovat, a tudíž, zda jsou zde dostatečné garance pro to, aby bylo zabráněno potenciální destabilizaci českého finančního trhu," dodal.

ČR podle Nečase přijela na nynější summit s tím, že spíše než obsah návrhů k bankovní unii by se měla dohodnout procedura jejich projednávání. "Jsme rádi, že se nám to podařilo prosadit," podotkl Nečas. Faktické pozdější spuštění jednotného bankovního dohledu není podle něj odložením jeho vzniku, ale spíše odrazem realističtějšího přístupu evropských politiků vzhledem k možnostem časového a věcného zpracování zvažovaných námětů.

Předseda české vlády také připomněl, že některé členské země nyní na zavedení dohledu váží například možnost přímé rekapitalizace bank v eurozóně prostřednictvím nového mechanismu ESM.

Systém otevřen i nečlenským zemím

Jednotný dohled by se měl týkat zemí eurozóny, avšak mohly by se k němu připojit i další země, budou-li chtít. Jde o jeden z hlavních bodů rodící se bankovní unie. Těmi dalšími jsou společný garanční systém vkladů a fond na řešení problémů bank.

Dohledem bude pověřena Evropská centrální banka (ECB). Sledováním většiny finančních ústavů pověří národní regulátory. Bude mít ovšem možnost kdykoli zasáhnout, pokud to uzná za vhodné.

Některé důležité otázky ale zůstávají otevřeny. Jde třeba o to, jak přesně by se mohly zapojit i státy stojící mimo eurozónu, které by o to stály, avšak které nemají v ECB zastoupení. O tom by mělo být jasno na summitu v prosinci.

"Všechny členské státy jsou zvány a mohou se připojit," řekl prezident EU Herman Van Rompuy. "Otevřenost by se měla odrážet v řídící struktuře - s odpovídajícími právy i povinnostmi pro všechny účastnící se země," dodal.

"Dáváme našim ministrům financí ambiciózní úkol vytvořit právní rámec (dohledu) do prvního ledna 2013. Tato bankovní supervize bude pak budována během roku 2013," řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr, čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už neočkujte.“ Zoufalství a mlčení po propadu porodnosti. Už nelze přehlížet

19:36 „Už neočkujte.“ Zoufalství a mlčení po propadu porodnosti. Už nelze přehlížet

Dva roky po sobě poklesl v Česku počet narozených dětí přibližně o deset tisíc, což činí úbytek zhru…