Nečas: Pokud bude stávka, odbory ji nahradí do poslední koruny

11.06.2011 15:53

Soudní zákaz stávky je pro odboráře právně závazný, říká vláda. Pokud se tedy odbory přece jen k nějakým krokům odhodlají, ponesou veškerou zodpovědnost, včetně té finanční.

Nečas: Pokud bude stávka, odbory ji nahradí do poslední koruny
reklama

„Pokud někdo odmítá respektovat rozhodnutí nezávislého soudu, pohybuje se za hranicí zákona," zdůraznil premiér Petr Nečas na tiskové konferenci. „Stát bude vyžadovat náhradu do poslední koruny," připomněl, že na odborářích pak budou případné finanční náhrady. A to nejen pro stát, ale i pro soukromé subjekty, které by stávka případně zasáhla.

Související: Soud zakázal stávku. Kalousek: Stávkujte a budete trestáni

Stávka se nesmí podle rozhodnutí soudu nejen konat, ale nesmí být k ní ani vyzýváno. Takové kroky by byly brány jako trestný čin. Žádost o soudní prošetření pocházela z ministerstva financí. Městský soud v Praze ministerstvu vyhověl a vyhlásil stávku a blokády za protiprávní. 

Vláda prý čekala hodinu, odboráři nepřišli

Vláda ovšem i poté je ochotná s odboráři jednat. Dnes například na plánovaném jednání chtěli diskutovat o zákazu stávky, ale i o jejich požadavcích. Vláda na odboráře čekala prý přes hodinu, ti ale podle premiéra Nečase odešli bez jakéhokoliv jednání.

SLEDUJEME téma stávka

Blokování silnic je podle Nečasových slov v rozporu s dobrými mravy v demokratické společnosti. Žalobu podalo ministerstvo financí, které je „zodpovědné za financování státu". Vláda tímto zákazem prý chrání stát před hospodářskými škodami.

Vláda dospěla ke čtyřem základním bodům, ve kterých prý byla jednomyslná:

  • Odbory budou ctít rozhodnutí nezávislého soudu.
  • Ministr dopravy přijme všechna opatření, aby byla zajištěna plynulá doprava.
  • Ministr vnitra přijme všechna opatření, aby byla zajištěna ochrana života a zdraví občanů a majetku.
  • Ministři práce a sociálních věcí a spravedlnosti připraví novou legislativní úpravu práva na stávku.

K rozhodnutí vlády se ještě vyjádřil ministr financí Miroslav Kalousek, jehož úřad podal žalobu. Podle jeho slov se nesmí spojovat rozhodnutí nezávislého soudu s politikou. Ministru Kalouskovi bylo doručeno rozhodnutí včera večer do datové schránky a věřil, že ho dostali i zástupci odborů. Nyní jim ho přinesl doručovatel na Strakovu akademii prý pouze proto, že čekal, že zde odboráři budou.

O rozhodnutí předem věděl Kalousek a premiér Nečas, ostatní členové vlády se ho dozvěděli dnes. Nechtěli prý vystavovat rozhodnutí soudu mediálnímu tlaku, neboť má být nezávislý.

Čtěte více:

Vynadejte odborářům. Tady jsou čísla, napsal bulvár. Lidé jim volají, ale...

Profesorka Dvořáková: Stávka ukáže, kdo ještě podporuje vládu

Odborový šéf: Budeme stávkovat, dokud vláda nepadne

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

8:13 Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se domnívá, že by některé výrazy mohly pro svoji nevhodnost z…