Nečas o misích: Nebudeme v NATO černým pasažérem. Sliby splníme

07.09.2011 21:24

Česko dodrží všechny závazky, které má k NATO v oblasti zahraničních misí, a to včetně nasazení v Afghánistánu. Podle premiéra Petra Nečase totiž nechce být v alianci "černým pasažérem".

Nečas o misích: Nebudeme v NATO černým pasažérem. Sliby splníme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas
reklama

Prioritou české vlády je snižování deficitu státního rozpočtu, řekl Nečas šéfovi NATO Andersovi Fogh Rasmussenovi. I přesto ovšem chce země i nadále plnit své spojenecké závazky. 

Rasmussen závazek české vlády velmi ocenil. "Chápu ekonomické problémy vlád. Ale varoval jsem všechny vlády před transformováním ekonomické krize do krize bezpečnostní. A to by se stalo, kdybychom pokračovali v současném vývoji," řekl ČTK.

V Afghánistánu letos pracuje přibližně 720 českých vojáků, postupně jich však bude ubývat. "Je to samozřejmě situace, kterou generální tajemník chápe, protože rozumí tomu, že i úsilí ČR o stabilizaci veřejných financí je faktor stabilizující poměry v Evropě," uvedl po jednání s Rasmussenem ministr obrany Alexandr Vondra.

Škrtům se nevyhneme. Ale černými pasažéry nebudeme

Propady financování by se ovšem měly zastavit na hranici "černého pasažérství" v alianci. "To si česká vláda uvědomuje a takovou roli odmítá hrát. My si své závazky uvědomujeme, plníme je a budeme plnit," podotkl Vondra. 

Šéf NATO přiletěl do Prahy ve středu. Kromě Nečase a Vondry měl na programu také jednání s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Rasmussen už v červenci napsal ministrům obrany členských zemí aliance dopis, v němž je varoval, aby případnými škrty v rozpočtech svých resortů neohrozili fungování aliance.

Čtěte:

Zahraniční mise stály loni českou armádu přes dvě miliardy

Česko pozor! Černé pasažéry v NATO nechceme, píše Rasmussen

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

3 procenta zemřou. Očkování: Expert důchodcům. A „blb*vi“

9:41 3 procenta zemřou. Očkování: Expert důchodcům. A „blb*vi“

Tři procenta seniorů, kteří ani neprodělali covid, ani nebyli očkováni, zemřou. Je třeba, aby byli o…