Nečas odpálkoval knížete. Do jeho porad s Klausem mu prý nic není

28.10.2010 13:05

Ministr Schwarzenberg nemá právo vědět, o čem se premiér radí s prezidentem před summity EU. Tento názor vyjádřil dnes v rozhovoru pro ČT předseda vlády Petr Nečas (ODS).

Nečas odpálkoval knížete. Do jeho porad s Klausem mu prý nic není
reklama

Ministr zahraničí a předseda koaliční TOP 09 Karel Schwarzenberg se pozastavil nad skutečností, že premiér tají obsah své porady s prezidentem, která se uskutečnila těsně před Nečasovým odletem na summit EU v Bruselu.

Knížeti do toho nic není

„Je na mně a na panu prezidentovi, co si řekneme a nemáme ani žádnou sebemenší formální nebo neformální povinnost to komukoliv jinému říkat. Je to vztah prezidenta a předsedy vlády a do toho žádnému ministrovi nepřísluší žádným způsobem zasahovat," vzkázal Nečas ministrovi zahraničí přes média a dodal, že ani Schwarzenberg s ním nekonzultoval ostré odsouzení deportace francouzských Romů. „Asi bych ho nabádal, aby byl uměřenější," řekl s mírným pobavením Nečas.

Zvláště pikantní na situaci je, že Karel Schwarzenberg z pozice svého úřadu předjednával Nečasovu agendu na probíhajícím summitu.

Zahraniční politiku dělají premiér, prezident a ministr zahraničí

V rozhovoru Nečas také uvedl, že zahraniční politiku vnímá jako věc, kterou formuje názor premiéra, prezidenta a ministra zahraničí, a z toho důvodu pokládá občasné neshody za naprosto normální.

„To nejhorší, co by nás mohlo potkat, kdybychom k EU přistupovali s naivním nadšením," uzavřel Nečas a jasně tak naznačil svůj postoj k případné užší integraci Česka v rámci Evropy.

Nečas rovněž potvrdil, že i nadále trvá na vytvoření funkce státního tajemníka pro evropské záležitosti, který by koordinoval českou politiku vůči EU. To by znamenalo oslabení pozice Schwarzenbergova Černínského paláce. "Jde o důležité naplnění koaliční smlouvy. Když má být vytvořen celý útvar, tak (tajemník) je jeho součást," sdělil premiér.

Neotevírejte Lisabon

Premiér dále potvrdil, že je proti znovuotevírání Lisabonské smlouvy kvůli jejím revizím, které si přeje Německo či Francie. "Znovu otevírat smlouvu, která řádově platí teprve měsíce, je poměrně riskantní politický manévr a zřejmě ČR není osamocena, když je tím udivena a chce slyšet jasné vysvětlení."

Pokud by k úpravám v nedávno schválené základní smlouvě EU přesto mělo dojít, přál by si Nečas, aby je občané ČR mohli potvrdit v referendu.

Čtěte také:

Kníže a Nečas jsou na kordy. Hádají se kvůli zahraničním cestám

Změny „Lisabonu“ by schvalovalo referendum, říká Nečas

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jac
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

20:51 Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

Naše minipříběhy z Chebska jsou možná banální, ale pro tuto dobu typické. Paní B., která má kadeřnic…