Nečas píše čtenářům: Spořte si ve druhém pilíři, jinak uvidíte

29. 4. 2013 7:18

Premiér Petr Nečas píše čtenářům Lidových novin. Tématem jeho úvahy je penzijní reforma a její nezbytnost pro fungování penzijního systému. Bez ní by prý hrozilo, že by se v budoucnu až šedesát procent důchodců dostalo pod hranici chudoby.

Nečas píše čtenářům: Spořte si ve druhém pilíři, jinak uvidíte
Foto: Daniela Čunková
Popisek: Petr Nečas ve Zlíně. V pozadí Libor Lukáš

Podle Nečase by penze budoucích seniorů neměly být předmětem politického boje. Jenže opozice prý již patnáct let tyto debaty blokuje, a nejinak je tomu i v současnosti. „Jediné, čeho jsme se dočkali, je vyhrožování rušením nově zavedeného důchodového spoření a populistická prohlášení o tzv. švédských penzích,“ konstatuje ministerský předseda. To prý rozhodně není odpovědný přístup.

Je prý zjevné, že pokud se má percentuálně podíl seniorů nad 65 let do roku 2050 zdvojnásobit, je třeba vyřešit financování systému do budoucna. Pokud by vláda nedělala nic a spokojila se s pouhými parametrickými změnami současného systému, bylo by prý třeba zvýšit sociální pojištění až na 40 procent, nebo DPH na jednotnou sazbu 25 procent. To by na ekonomiku celkem nepochybně dopadlo fatálně.

Co chce ČSSD, přitom není jasné. Jednou mluví stínový ministr financí o tom, že lidé by měli odcházet do důchodu zhruba pět let před smrtí, jindy opoziční strana navrhuje zavedení švédského modelu virtuálních účtů, který ale slouží spíše vysokopříjmovým skupinám. Bezděkova komise prý spočítala, že tento návrh by 60 procent důchodců uvrhl pod hranici chudoby.

Naproti tomu současný trojpilířový koncept prý zajistí minimálně pro padesát procent lidí přilepšení ke státní penzi. U mladších ročníků se prý dokonce vyplatí i těm s podprůměrnými příjmy. Celkem by tento pilíř prý mohl generovat jednu čtvrtinu až jednu třetinu všech prostředků na penze. Kdo se odmítne druhého pilíře zúčastnit, ten prý riskuje, že jednou bude dostávat důchod na hranici chudoby.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdo

19:39 Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdo

Na výstavě Zahrada Čech, kam se premiér Babiš neohlášený zajal podívat minulý pátek, jej pronásledov…