Nečasova vláda dnes končí. Nastupuje tým Jiřího Rusnoka.

10. 7. 2013 6:20

Prezident Miloš Zeman dnes jmenuje vládu vedenou ekonomem Jiřím Rusnokem. Úřednický kabinet nahradí dosavadní středopravou koalici, ta skončila po skandálu, který odstartovalo zatčení blízké spolupracovnice premiéra Petra Nečase. Prezident vznik dočasné vlády prosadil proti vůli většiny v Poslanecké sněmovně.

Nečasova vláda dnes končí. Nastupuje tým Jiřího Rusnoka.
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval Jiřího Rusnoka premiérem
reklama

Kabinet bude mít složitou pozici a není zřejmé, zda v dolní parlamentní komoře bude schopen získat potřebné vyslovení důvěry.

Členové Rusnokovy vlády se sejdou dopoledne v Kramářově vile. Odtud se společně přesunou na Pražský hrad, kde je prezident v 11:00 jmenuje. Prvním společným vystoupením vlády se poté stane pietní akt u hrobu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Lánech. V Úřadu vlády kabinet poprvé zasedne odpoledne, jednat bude asi hodinu.

V patnáctičlenné úřednické vládě budou někteří lidé, kteří mají blízko k prezidentu Zemanovi. Ministryní spravedlnosti bude někdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, ministrem vnitra Martin Pecina.

Pozornost také vzbudila volba někdejšího premiéra a neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Fischera pro post vicepremiéra a ministra financí. Fischer v podstatě současně s oznámením svého vládního působení splatil milionové dluhy za neúspěšnou prezidentskou kampaň. Jediným ministrem, který zůstal z Nečasova kabinetu, je šéf obrany Vlastimil Picek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mirek Kalousek má ďábelský plán. Fakt nemám stach, že bychom o něj přišli. Zeptali jsme se ve sněmovně a dozvěděli se o jeho „odchodu“ velmi zajímavé věci

16:46 Mirek Kalousek má ďábelský plán. Fakt nemám stach, že bychom o něj přišli. Zeptali jsme se ve sněmovně a dozvěděli se o jeho „odchodu“ velmi zajímavé věci

Konec Miroslava Kalouska v politice? Zkušení čeští političtí hráči tomu příliš nechtějí věřit. Parla…