Nečasův poradce na Šafrově webu: Babiš už hraje o všechno

19.04.2019 20:48

Komentátor deníku Forum24.cz Jiří Sezemský se rozepsal o tom, že premiér Andrej Babiš (ANO) podle něj hraje o všechno. Společně s prezidentem Milošem Zemanem chce ovládnout justici, domnívá se Sezemský.

Nečasův poradce na Šafrově webu: Babiš už hraje o všechno
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Sezemský je znepokojen tím, k jak rychlé rezignaci došlo na ministerstvu spravedlnosti, kdy Jana Kněžínka má nahradit Marie Benešová. To podle něj naplňuje černé scénáře o bezskrupulózní snaze tandemu Babiš–Zeman ovládnout justici. „Dohody na vládní rošádě byly zjevně širší a nabývají skandálních rozměrů,“ míní Sezemský. 

Podle jeho slov byla výměna ministra dopravy Dana Ťoka a ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové jen nepodstatnou předehrou. „Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek byl spíš výkonným úředníkem než politickým manipulátorem. Tato ‚nepružnost‘ se v současných zjitřených poměrech v očích premiéra Babiše a prezidenta Zemana projevuje jako chyba v systému a slabost,“ podotkl Sezemský a spojuje Kněžínkův odchod s policejním ukončením vyšetřování dotačního podvodu farmy Čapí hnízdo a navržení poslat všechny obviněné k soudu. 

Původní text ZDE

„Načasování odstřelu ministra spravedlnosti před velikonočními svátky, kdy mají lidé jiné starosti, je jen strategicky vhodně zapadajícím efektem této transakce, která se připravovala několik měsíců. Kněžínek o tom jistě tušil, ale očekával ji spíš v létě. Všechno je jinak. Jde do tuhého a Babiš bojuje o politické přežití,“ míní Sezemský. 

A zmiňuje i nebezpečně se rozjíždějící kauzu brněnské mafie ANO a jejího kmotra Jaroslava Faltýnka, navíc podezřelého z ovlivňování desetimiliardové zakázky na výběr mýta. „Prezident Zeman má podobný motiv. V soustředěném zájmu vyšetřovatelů je podezření z manipulací s veřejnými zakázkami velkého rozsahu v Lesní správě Lány, spadající pod hradní kancelář vedenou kancléřem bez prověrky Mynářem,“ dodává Sezemský. 

Babiš však bouřlivou atmosféru odmítá a tvrdí, že ji vyvolávají jen média a opozice programem Antibabiš.

„Marie Benešová jako ministryně není žádná výhra nejen kvůli jejím vřelým vztahům s prezidentem Zemanem se sklony zasahovat do živých kauz a výkonu nezávislých soudů, ale ani po odborné stránce. Cokoliv udělá, bude konzultovat především s Hradem. Slibovat si tedy od Benešové posílení boje s korupcí je zcela iluzorní. Ještě jako poslankyně ČSSD jako jediná z klubu hlasovala proti vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání a ztotožnila se s jeho názorem, že si u nás lze objednat trestní stíhání. Z tohoto důvodu právem vyvstávají obavy, co bude s aktuálním případem Čapí hnízdo,“ píše Sezemský a spekuluje i o případném konci nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. 

„Dozorový žalobce Jaroslav Šaroch by měl sebrat odvahu podobně jako Nevtípil a podat obžaloby všech šesti obviněných v kauze Čapí hnízdo. Spis jistě dobře zná a do této doby postup vyšetřovatelů posvětil. Čím dříve, tím lépe. Je to jediný možný způsob, jak reagovat na současný dramatický vývoj. Jinak bude už v této fázi jasné, že Hradem krytý Babišistán zcela ovládl situaci,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vždyť ona chce zrušit ČT! Válka jede dál. Padají slova „styďte se“, ba hůře. A zastánci Kavčích hor slyšeli...

7:51 Vždyť ona chce zrušit ČT! Válka jede dál. Padají slova „styďte se“, ba hůře. A zastánci Kavčích hor slyšeli...

Jméno ekonomky Hany Lipovské jako nominantky vzbudilo z nějakého důvodu velký, a nikoliv pozitivní o…