Nechal se šéf zkorumpovat? Nahlašte mu to, nabádá nový kodex úředníky

09.05.2012 10:26

Ministerstvo vnitra připravilo nový etický kodex pro úředníky státní správy, který jim ukládá povinnost nahlašovat korupci. Pokud tak neučiní, přijde sankce. Pokud však korupci nahlásí, nemusí se bát o místo. Podezření na korupci mají úředníci hlásit svému šéfovi. Ale co se stane, pokud je zkorumpovaný i on?

Nechal se šéf zkorumpovat? Nahlašte mu to, nabádá nový kodex úředníky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Vláda premiéra Petra Nečase (ODS) dnes projedná nový etický kodex úředníků státní správy, který k posouzení předkládá ministerstvo vnitra. Zásadním bodem je podle předkladatelů především oznamování korupčního jednání. Ti, kteří oznámí korupční jednání či jen podezření na něj, by napříště měli být uchráněni od vyhazovu. Pokud však korupční jednání neoznámí, mohou být postiženi zkrácením platu a v krajním případě právě rozvázáním pracovního poměru. O ustanovení kodexu informuje server idnes.cz

Nižší plat i vyhazov

"Poukáže-li úředník a zaměstnanec veřejné správy oprávněně na neetické chování, nebude mít jeho jednání negativní důsledky v pracovněprávních vztazích," píše se v dokumentu. "Zásadní porušování bude posuzováno jako porušení zákoníku práce, respektive pracovního řádu se všemi z toho vyplývajícími důsledky," varuje kodex.

Odborníci však upozorňují na to, že kodex sám o sobě nestačí. Bylo by dobré, kdyby se tento dokument opíral o ustanovení zákona, nebo alespoň o nařízení ministerstva vnitra. Další možnou slabinu představuje konstrukce, podle níž musí úředník korupci hlásit svému nadřízenému. Co se ale má dít v případě, že je do korupčního jednání zapojen i nadřízený uvědomělého úředníka, dokument neřeší. Tato okolnost velmi vadí např. bývalému šéfovi Státního fondu pro životní prostředí Liboru Michálkovi, který na oznámení údajné korupce sám doplatil. Dočkal se vyhazovu.

Kdo bude dodržování kodexu kontrolovat

"Mohlo by to přispět k tomu, aby zaměstnanci neměli obavu upozornit na nevhodné jednání nadřízeného. Oznámit korupci má ale člověk bez ohledu na to, zda je to formulováno v kodexu," přemítá Michálek. Za nešťastné pak považuje to, že kodex ukládá hlásit korupci nadřízenému. Nezmiňuje ale případy, kdy je do úplatkářství zapleten i šéf. "Proto by v kodexu měla být i alternativa třeba v podobě oznámení korupce kontrolorům při interním auditu," řekl iDNES.cz Michálek.

Ministerstvo vnitra ovšem oponuje, že kodex rozhodně nebude neúčinný, neboť se podle plánu stane součástí vnitřních pracovních řádů všech úřadů a jako takový bude vymahatelný. O tom, co se zkorumpovaným šéfem, zatím nikdo nemluví. Stejně tak není jasné, zda bude např. ministerstvo dodržování kodexu kontrolovat. Rovněž se alespoň zatím nepočítá s tím, že by se oznamovatel možného korupčního jednání dozvěděl, jak celý případ dopadl.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…