Nechceme jít do ekonomické války s Ruskem, prohlásil Zaorálek v Kyjevě

18.06.2014 18:58

Česká republika ani Evropská unie nechtějí jít do ekonomické války s Ruskem a přejí si diplomatické řešení krize na Ukrajině. Ukrajinským představitelům to ve středu v Kyjevě řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který přijel na dvoudenní návštěvu země. Ukrajinští politici by podle něj naopak rádi viděli razantnější postup EU proti Moskvě. Přivítali nabídku české lékařské pomoci pro obyvatele východní Ukrajiny, kterou Zaorálek přivezl.

Nechceme jít do ekonomické války s Ruskem, prohlásil Zaorálek v Kyjevě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

"Evropa rozhodně nechce jít do ekonomické války (s Ruskem) a přála by si diplomatické řešení této situace (Na Ukrajině)," přiblížil Zaorálek českým novinářům své stanovisko při jednání s předsedou ukrajinského parlamentu Oleksandrem Turčynovem, premiérem Arsenijem Jaceňukem a ministrem zahraničí Andrijem Deščycjou, o jehož odvolání mají zítra hlasovat ukrajinští poslanci.

"I Česká republika není země, která by souhlasila s nějakou tvrdou eskalací a ekonomickou válkou v krátkém čase, o vojenském vstupu ani nemluvím, protože o tom se neuvažuje nikde. V Česku máme představu, že tenhle problém patří na diplomatický stůl," doplnil Zaorálek, podle něhož to bude i postoj Česka na pondělní schůzce ministrů zahraničí EU.

Tento přístup ale prý Kyjevu nestačí. "Současní představitelé na Ukrajině by si přáli, aby Evropa postupovala tvrději a výrazně razantněji," uvedl Zaorálek, podle něhož to požaduje především Turčynov, který zemi vedl do květnové volby prezidenta Petra Porošenka.

Zaorálek na Ukrajinu přivezl zdravotnický materiál pro nemocnice na neklidném východě Ukrajiny a nabídku převozu některých zraněných z tohoto regionu na léčení do Česka. Obdobným způsobem už Praha pomohla s rekonvalescencí 39 Ukrajinců zraněných při potlačování protestů na kyjevském náměstí Nezávislosti. Všichni ukrajinští partneři podle Zaorálka přivítali tuto nabídku, kterou ČR ale podmiňuje stabilizací situace na separatistickém východě Ukrajiny, aby tam letadlo pro zraněné mohlo přiletět a odvézt je.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pas, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poručíme větru, dešti. Soudem? Klause možná trefí šlak, Gretu pochválili

17:50 Poručíme větru, dešti. Soudem? Klause možná trefí šlak, Gretu pochválili

Jaká má být „Zelená dohoda pro Evropu“? Evropský parlament už se usnesl, i když s výhradou, že toto …