Nechutné, je to jak rakovina… Šikana na Pražské správě sociálního zabezpečení má další oběti. Oranžová ministryně Maláčová prý nic neřeší

20.09.2018 11:27

Před nedávnem jsme popsali negativní zkušenosti bývalé zaměstnankyně Pražské správy sociálního zabezpečení, které poté, kdy ji v její tíživé situaci nepomohla ani ombudsmanka, vedly k jejímu odchodu z této instituce.

Nechutné, je to jak rakovina… Šikana na Pražské správě sociálního zabezpečení má další oběti. Oranžová ministryně Maláčová prý nic neřeší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
reklama

Anketa

Jste rádi, že Sněmovna odmítla usnesení žádající přijetí sirotků ze Sýrie?

97%
3%
hlasovalo: 22612 lidí
Článek, v němž jsme na jejím příkladu popisovali typické peripetie a bezvýchodnou situaci zaměstnance, který se vzepře šikaně a snaží se dovolat alespoň základních práv a spravedlnosti, měl značný ohlas a ozvalo se nám několik zaměstnankyň, které tuto situaci na PSSZ zažily nebo stále ještě zažívají a potvrdily nám neúnosnost tamních poměrů.

Ve světle toho je vcelku zarážející, že nová ministryně práce a sociálních věcí Maláčová krátce po svém nástupu do funkce učinila pro zaměstnance České správy sociálního zabezpečení překvapivé rozhodnutí: Do funkce ústředního ředitele této instituce jmenovala dosavadního ředitele Pražské správy sociálního zabezpečení Františka Boháčka. Tedy osobu, za jejíž působení se tento způsob řízení toleroval a podle všeho i podporoval.Několikaleté působení Boháčka ve vedení této instituce přitom vzbuzuje pochybnosti od samého počátku. Do této funkce byl jmenován bez předchozího výběrového řízení, doslova ze dne na den, bývalým ústředním ředitelem České správy sociálního zabezpečení Vilémem Kahounem. V té době byl Boháček krátce po vysoké škole, na pozici referenta v útvaru nemocenského pojištění na ústředí ČSSZ, tedy bez jakékoli nebo alespoň minimální předchozí praxe (ať již odborné nebo řídící). Jak si vysvětlit, že řadový referent byl takto ze dne na den povýšen do vedení tak složité a obrovské instituce, ať již z hlediska objemu agend či počtu zaměstnanců?

Bohužel, několikaleté působení pana Boháčka ve vedení PSSZ se jen stěží dá považovat za úspěšné. Ze svědectví, která byla PL poskytnuta, jsou tam zaměstnanci natolik nespokojeni se způsobem vedení, že fluktuace je jedna z nejvyšších v rezortu, vyskytují se zde případy šikany a protekčních vztahů, které jsou natolik neúnosné, že odcházejí i zaměstnankyně, které zde pracovaly dlouhou řadu let a svoji práci ovládaly.

Několik z nich nám podalo svědectví také o tom, že ředitel PSSZ František Boháček hloubí zvláštní vztah s vedoucí svého sekretariátu, které svěřil pravomoci, které jí údajně z její funkce nenáležejí a „která s podřízenými jedná z pozice moci a zaměstnance šikanuje a ponižuje“.

„Je to nechutné, je to jak rakovina, která vás požírá, tohle prostředí, ve kterém musíme pracovat, aniž by to ta paní ministryně socdem řešila. Je nám z toho smutno,“ prozradila jedna z pracovnic.

Kauzu samozřejmě budeme i nadále sledovat. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčou

20:54 A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčou

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov vidí v koronavirové pandemii pro Česko př…