Neděláme si legraci: V EU je návrh oficiálně vyhlásit „den optimismu“. Aby lidé neměli deprese

22.03.2020 9:24

V době, kdy se Evropa zmítá v epidemii koronaviru, mnohé šokuje, že přichází návrh usnesení Evropského parlamentu, jež vyzývá Evropskou komisi, aby vyhlásila 27. květen „Evropským dnem optimismu“. „Czexit!“ zaznívá např. od exposlance Karla Fiedlera či od předsedy Strany nezávislosti ČR Františka Matějky. „Tragikomedie EU,“ konstatuje i poslanec Jaroslav Foldyna.

Neděláme si legraci: V EU je návrh oficiálně vyhlásit „den optimismu“. Aby lidé neměli deprese
Foto: Hans Štembera
Popisek: Společné předvolební shromáždění proevropských stran, které pořádalo Pulse of Europe Czech Republic na Staroměstském náměstí

„Vzhledem k tomu, že optimismus je měřitelnou ekonomickou kategorií, která má přímý dopad na obecnou hospodářskou činnost a vzhledem k tomu, že Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že deprese a úzkostné poruchy stojí celosvětové hospodářství každý rok jednu miliardu USD...“ stojí v návrhu usnesení o Evropském dni optimismu.

Návrh usnesení odkazuje rovněž na výzkum prováděný WHO, podle kterého se deprese do roku 2030 stane nejrozšířenějším onemocněním na světě. Počet osob s depresemi a úzkostnými poruchami každým rokem dramaticky stoupá, zatímco v roce 1990 bylo diagnostikováno 416 milionů případů, v roce 2013 to bylo již 615 milionů případů.

Z tohoto zjištění vyplývá, že optimistické naladění souvisí s nižším kardiovaskulárním rizikem a že prosazování optimismu a snižování pesimismu může mít pozoruhodně velký význam z hlediska preventivní zdravotní péče;

Na základě toho v dalším bodě vyzývá Evropskou komisi, aby vyhlásila 27. květen „Evropským dnem optimismu“, jehož „hlavním účelem by měla být propagace optimismu jakožto prostředku, který napomáhá vytvářet příznivější společenské klima, zdravější životní podmínky a celkovou prosperitu a pohodu.“

Návrh usnesení Evropského parlamentu o Evropském dni optimismu připadá některým jako špatný vtip.

Na sociální síti jej odsoudil například předseda Strany nezávislosti ČR František Matějka: „Promiňte, vy tady víte, že to není můj běžný veřejný slovník, ale oni si z nás už vážně dělají prdel. #czexit,“ vyjádřil se k tomuto návrhu usnesení.

Podobná slova zvolil také známý euroskeptik a bývalý poslanec Karel Fiedler. „Den, kdy Kim Čong-un zbledl závistí! Aneb EU jako tragikomedie. Dodávám jediné – CZEXIT!“ sdílel svůj názor.

Nechápavě kroutí hlavou i poslanec Jaroslav Foldyna: „Co myslíte, jsou při smyslech?“ pochybuje... a následně konstatuje: „Místo konkrétních opatření, která by znamenala zlepšení, tak ubohá proklamace.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…