Nedůvěryhodná firma, ve skutečnosti sídlí v daňovém ráji. Další nepěkné zprávy o společnosti, se kterou Havlíček podepsal memorandum o lithiu

14.10.2017 10:46

Předseda neziskové organizace Good Governance Lukáš Wagenknecht tvrdí, že firma European Metals Holdings, se kterou ministr průmyslu za ČSSD Jiří Havlíček podepsal memorandum o těžbě lithia, není důvěryhodná, protože není zcela jasné, komu patří. Informoval o tom sobotní deník Právo.

Nedůvěryhodná firma, ve skutečnosti sídlí v daňovém ráji. Další nepěkné zprávy o společnosti, se kterou Havlíček podepsal memorandum o lithiu
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Připomínka demolice bývalých důlních objektů na Cínovci.

Lukáš Wagenknecht pracoval pro Andreje Babiše (ANO) v době, kdy byl ministrem financí. Jednoho dne se sice pro neshody rozešli, ale ukazuje se, že v některých kauzách spolu stále souznějí. Andrej Babiš je velkým kritikem memoranda, které s australskou firmou European Metals Holdings podepsal ministr průmyslu za ČSSD Jiří Havlíček. Babiš dokonce tvrdí, že ČSSD se snaží okrást občany o tisíce miliard a přenechat národní poklad v údajné hodnotě dva tisíce miliard Australanům. 

Wagenknecht sice nezašel v kritice Jiřího Havlíčka tak daleko, ale upozornil na to, že firmu považuje za nedůvěryhodnou, protože není jasné, kdo jí vlastní.

„Zásadním rizikem projektu těžby lithia na českém území je oficiální spolupráce ministrů s těžařskou společností European Metals Holdings. Ta je registrovaná v Austrálii, kde má pouze status tzv. zahraniční společnosti s omezenou právní způsobilostí,“ upozornil Wagenknecht. Ve skutečnosti je to prý jen odštěpný závod firmy European Metals Holdings Limited BVI sídlící na Britských Panenských ostrovech. A vlastník této firmy je skrytý. Díky anonymním akciím.

V jedné věci ale Wagenknecht s Babišem přece jen nesouhlasí. Zatímco šéf hnutí ANO neustále opakuje, že ČSSD chce okrást občany, Wagenknecht upozorňuje, že odpovědnost v kauze lithium nesou rovným dílem ČSSD a hnutí ANO, protože vedle ministerstva průmyslu hrálo v kauze lithium roli také ministerstvo životního prostředí řízené místopředsedou hnutí ANO Richardem Brabcem.

Wagenknecht má za to, že ČSSD a ANO nesou spoluzodpověnost za to, že zisky v řádu bilionů korun mohou skončit namísto v Česku někde v daňovém ráji. Odpovědnost však podle ekonomického experta leží nejen na zmíněných dvou stranách, ale na všech vládách, které řídily Česko od roku 2009, protože právě tehdy se rozhodovalo o udělení licencí na průzkum těžby lithia u nás a v dalších letech se tyto licence prodlužovaly.To však podle Wagenknechta není jediná chyba českých vlád.

„Současná výše těžebních poplatků se pohybuje na úrovni pouze 0,66 procenta z vytěženého materiálu. I další daňové sazby jsou ve srovnání s mezinárodní praxí velice nízké. Například v Norsku stát vlastní surovinu. Na její těžbu najímá soukromé subjekty, včetně zahraničních, jejichž zisky jsou daněny vysokou sazbou. Například v případě ropy je to 78 procent,“ dodal Wagenknecht.

Mluvčí Pirátů Karolína Sadílková s odvoláním na zprávu Greenpeace upozornila, že tato koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČL v loňském roce odsouhlasila snížení poplatků za těžbu lithia z původních 10 procent na již zmíněných 0,66 procenta. Šéf Pirátů Ivan Bartoš k tomu dodal, že nechápe, proč bylo podepsáno memorandum o spolupráci jen s odštěpným závodem a nikoli s mateřskou společností sídlící na Britských Panenských ostrovech.

„Napadají mě proto dva důvody. Buď chtělo zakrýt fakt, že firma sídlí v daňovém ráji, nebo bylo hlavním cílem dostat se do režimu dohody Česka a Austrálie o ochraně investic, která umožňuje mezinárodní arbitráž,“ varoval Bartoš.

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

Společnost European Metals Holdings však odmítá, že by byla netransparentní.

„Nedávno jsme změnili stanovy, abychom v rámci vstupu na londýnskou burzu zohlednili britské právní požadavky pro firmy obchodované na burze. European Metals Holdings Limited je firmou regulovanou burzovními zákony v Austrálii a Británii, takže zde neexistuje žádný prostor pro korupci atd.,“ vyjádřila se společnost pro ČTK.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…