Nejdůležitější je, aby církve neprolomily hranici roku 1948, popisuje Mládek

20.11.2013 19:35

Podle stínového ministra financí za ČSSD Jana Mládka existují tři okruhy, které bude chtít strana probrat s církvemi ohledně církevních restitucí. Nejdůležitější bude požadavek, aby nebyla prolomena hranice 25. února 1948.

Nejdůležitější je, aby církve neprolomily hranici roku 1948, popisuje Mládek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jan Mládek
reklama

Právě o církevních restitucích by se měli bavit zástupci katolické církve a ČSSD ve čtvrtek. Jan Mládek nechtěl specifikovat, co přesně budou sociální demokraté říkat, alespoň však uvedl, že budou základní tři okruhy.

„Ten zákon, jak je zapsán, tak si nejsme jisti, zda nebude proražena hranice 25. února 1948,“ popsal první okruh ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. ČSSD proto bude chtít zákon, který zajistí daleko tvrdším způsobem, že hranice pro restituce nebude prolomena.

„Další věc je symbolická,“ vysvětloval druhý okruh. Katolická církev by podle sociální demokracie měla projevit jakousi velkorysost a nepožadovat budovy na Pražském hradě.

„Domníváme se, že objem dojednaných kompenzací je nepřiměřený,“ dodal pak Mládek ke třetímu okruhu. Navíc podle ČSSD žádají o restituce církve, které v roce 1948 neexistovaly nebo za minulého režimu tolik netrpěly.

Nejdůležitější je prý druhý zmíněný bod. „Prolomení hranice by ohrozilo majetkovou stabilitu, která tady vznikla po roce 1989,“ varoval stínový ministr financí. Následují pak peníze placené ze státního rozpočtu, jejich výši by ČSSD chtěla snížit. Poslední je ona „symbolika“ v souvislosti s Pražským hradem. „Ukážou tím, že nejhorší předpoklady o jejich chování nejsou pravda,“ dodal na adresu církví Mládek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volného odvedla policie. Na Václaváku se to zvrtlo, tohle k tomu vedlo

15:51 Volného odvedla policie. Na Václaváku se to zvrtlo, tohle k tomu vedlo

Poslanec Lubomír Volný svolal do Prahy demonstraci proti vládě a jejím opatřením. A stálo to za to. …