Nejdůvěryhodnější političkou je Miroslava Němcová. Nevěříte? Zde je průzkum

22.09.2016 20:44

Nejznámější a nejdůvěryhodnější političkou je bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Ukazuje to alespoň průzkum společnosti SANEP.

Nejdůvěryhodnější političkou je Miroslava Němcová. Nevěříte? Zde je průzkum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslava Němcová
reklama

Miroslava Němcová získala v průzkumu 10,2 % hlasů, na druhé příčce se pak umístila senátorka Eliška Wagnerová (7,1 %) a poslankyně Marie Benešová (6,2 %).

Většina obyvatel Česka také již nepovažuje ženy za méně zkorumpovatelné ve srovnání s jejich mužskými protějšky. V roce 2012 přitom ještě převládal jiný názor. Ten se však změnil celkově – ženy v politice byly v roce 2012 brány za důvěryhodnější než jejich mužští protějšci. Lidé tehdy také považovali zastoupení žen za nedostatečné. Dnes je situace opačná. Průzkum ukázal, že aktuálně nepovažuje ženy za důvěryhodnější politiky v souhrnu 57,7 % dotázaných. 47 % dotázaných považuje také stávající zastoupení žen ve vrcholné politice za dostatečné.

ZDE JE PRŮZKUM

Pokles nastal i v odpovědích na otázku, zda by zvýšení počtu žen v domácí politice mělo na celkovou tuzemskou politickou scénu pozitivní dopad. V roce 2012 se to domnívalo 40,3 % respondentů, dnes je stejného názoru jen 21,3 % dotázaných.

„Téměř totožný názor s rokem 2016 má domácí populace pouze v oblasti zákona, který by stanovoval kvóty pro zastoupení mužů a žen v politice. V roce 2012 odmítalo existenci zákona, který by stanovoval tzv. genderové kvóty pro zastoupení mužů a žen v politice, v souhrnu 62,7 % dotázaných. Aktuálně sdílí tento názor v souhrnu 67,8 % respondentů, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace,“ podotkl také průzkum.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

8:13 Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se domnívá, že by některé výrazy mohly pro svoji nevhodnost z…