Nejen Němci. Na Tchaj-wanu zhasne poslední reaktor. A přišlo zlé slovo

16.05.2025 15:42 | Monitoring

V sobotu dojde k odstavení posledního jaderného reaktoru na Tchaj-wanu a ostrov tím tak završí svou politiku postupného odstupu od jaderné energie. Reportér společnosti Bloomberg v souvislosti s vypnutím reaktoru upozorňuje na potenciální ohrožení energetické bezpečnosti Tchaj-wanu a nezávislá tchajwanská novinářka Angelica Oungová se rovnou rozepsala o „ostrově retardů“.

Nejen Němci. Na Tchaj-wanu zhasne poslední reaktor. A přišlo zlé slovo
Foto: pixabay.com
Popisek: Jaderný reaktor - ilustrační foto

Reportér společnosti Bloomberg, pokrývající energetiku a komodity v Singapuru, Stephen Stapczynski na sociální síti X upozornil, že Tchaj-wan se chystá na uzavření svého posledního jaderného reaktoru.

Dle všeho se jedná o jadernou elektrárnu Maanshan, o její druhý blok. První blok elektrárny byl po vypršení 40leté licence odstaven už koncem června loňského roku. Licence druhého bloku vyprší v sobotu 17. května 2025 a Tchaj-wan tak pokračuje ve své politice postupného ukončování jaderné energetiky. Státní společnost Taipower podala žádost o vyřazení obou bloků už v červenci 2021, píše server World Nuclear News.

Reportér Stapczynski podotkl, že od roku 2018 se jedná již o šesté uzavření jaderné elektrárny na Tchaj-wanu. Po plánovaném odstavení druhého reaktoru elektrárny Maanshan v květnu 2025 nebude na Tchaj-wanu v provozu žádný jaderný reaktor.

Podobný přístup zvolilo v minulosti i Německo během vlády kancléřky Angely Merkelové. V dubnu 2023 pak definitivně ukončilo provoz poslední německé jaderné elektrárny, navzdory energetické krizi a emisním cílům.

Reportér Stapczynski také zmínil, že odstavení každého reaktoru zvyšuje roční náklady na dovoz zkapalněného zemního plynu přibližně o 500 milionů dolarů a s rostoucí poptávkou po elektřině tak zvyšuje rizika pro energetickou bezpečnost.

Nezávislá tchajwanská novinářka Angelica Oungová, jež se dlouhodobě věnuje tchajwanskému energetickému systému, kritizovala vypnutí posledního jaderného reaktoru na Tchaj-wanu jako příklad hlubšího úpadku země, který podle ní začal s odklonem od technokratického stylu vládnutí.

Oungová připomněla, že za vlády autoritářského Kuomintangu (KMT) sice na Tchaj-wanu vládl nedemokratický režim, nicméně ve vládě byli schopní inženýři a technokraté, kteří dokázali zajistit energetickou soběstačnost země a položit základy čipového průmyslu.

„Pak povstala DPP a jejich stížnosti byly velmi legitimní a jejich touha po demokracii velmi čestná, ale z vlády vedené inženýry a technokraty jsme se stali vládou vedenou aktivisty a právníky,“ kritizovala Oungová nástup strany DPP, která jadernou energii začala vnímat ne jako kritickou infrastrukturu, ale jako symbol represivní minulosti. Jaderné elektrárny odmítli a strach z radiace zneužili k prosazení cíle „země bez jaderných zbraní“ jakožto stranického ústavního principu.

Oungová uvedla, že i v současnosti, kdy Tchaj-wan čelí nedostatku energie a neschopnosti například provozovat nové datové centrum na severu ostrova, DPP nadále odmítá změnit kurz. Novinářka proto podrobila kritice také prezidenta Čching-te Laje za to, že často hovoří o „suverenitě v oblasti umělé inteligence“, zatímco ostrov nemá dostatek elektřiny ani pro základní infrastrukturu.

„Chytrý v politice, zaostalý ve vládnutí. Obávám se, že pokud bude DPP nadále u moci, Tchaj-wan se změní ve Filipíny,“ varovala novinářka. A že, ačkoliv na to lidé často zapomínají, Filipíny byly jednu dobu bohatší zemí než je Tchaj-wan a karty se obrátily až s tchajwanským hospodářským zázrakem v 80. a 90. letech minulého století.

V této souvislosti obvinila vládu z povrchní orientace na progresivní západní koncepty jako je diverzita, rovnost a inkluze (DEI), místo toho, aby řešila praktické problémy země.

„Proto, i když mám Tchaj-wan ráda, začnu mu říkat ‚ostrov retardů‘, protože vypnout připravenou jadernou energii, když jste beztak zranitelní blokádou a máte nedostatek energie, je vrchol retardace,“ dodala ostře Oungová.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 26 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

S Tchaj Wanem to jde s kopce od doby,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 16.05.2025 16:26:34
co tam courají ti naši exoti v čele s Vstrčilem a Pekarovou. Když se ostrov stane závislým na lodních dodávkách energií, tak si akorát koleduje o blokádu. A měli by si uvědomit, že z Číny se stala největší námořní velmoc a není pro ni problém takovou blokádu uskutečnit. Dá se i silně pochybovat o tom, že by v takovém případě někdo riskoval střet s Čínou.

|  5 |  0

Další články z rubriky

„Tohle jsem nezažil. Čekal jsem, kdy mi nasadí pouta.“ Překvapení od Okamury

14:55 „Tohle jsem nezažil. Čekal jsem, kdy mi nasadí pouta.“ Překvapení od Okamury

Čtyři strany, čtrnáct krajských jedniček, šest témat. Číselnou symboliku na tiskové konferenci SPD k…