Reportér společnosti Bloomberg, pokrývající energetiku a komodity v Singapuru, Stephen Stapczynski na sociální síti X upozornil, že Tchaj-wan se chystá na uzavření svého posledního jaderného reaktoru.
Dle všeho se jedná o jadernou elektrárnu Maanshan, o její druhý blok. První blok elektrárny byl po vypršení 40leté licence odstaven už koncem června loňského roku. Licence druhého bloku vyprší v sobotu 17. května 2025 a Tchaj-wan tak pokračuje ve své politice postupného ukončování jaderné energetiky. Státní společnost Taipower podala žádost o vyřazení obou bloků už v červenci 2021, píše server World Nuclear News.
Reportér Stapczynski podotkl, že od roku 2018 se jedná již o šesté uzavření jaderné elektrárny na Tchaj-wanu. Po plánovaném odstavení druhého reaktoru elektrárny Maanshan v květnu 2025 nebude na Tchaj-wanu v provozu žádný jaderný reaktor.
Podobný přístup zvolilo v minulosti i Německo během vlády kancléřky Angely Merkelové. V dubnu 2023 pak definitivně ukončilo provoz poslední německé jaderné elektrárny, navzdory energetické krizi a emisním cílům.
Reportér Stapczynski také zmínil, že odstavení každého reaktoru zvyšuje roční náklady na dovoz zkapalněného zemního plynu přibližně o 500 milionů dolarů a s rostoucí poptávkou po elektřině tak zvyšuje rizika pro energetickou bezpečnost.
TAIWAN PREPARES TO SHUT LAST NUCLEAR REACTOR
— Stephen Stapczynski (@SStapczynski) May 16, 2025
???? ??
This is the Maanshan nuclear power plant, which will shut on Saturday — the 6th closure since 2018
Each shuttered reactor adds ~$500 million in annual LNG import costs, and raises energy security risks as power demand rises ?? pic.twitter.com/wlZdeBK40N
Nezávislá tchajwanská novinářka Angelica Oungová, jež se dlouhodobě věnuje tchajwanskému energetickému systému, kritizovala vypnutí posledního jaderného reaktoru na Tchaj-wanu jako příklad hlubšího úpadku země, který podle ní začal s odklonem od technokratického stylu vládnutí.
Oungová připomněla, že za vlády autoritářského Kuomintangu (KMT) sice na Tchaj-wanu vládl nedemokratický režim, nicméně ve vládě byli schopní inženýři a technokraté, kteří dokázali zajistit energetickou soběstačnost země a položit základy čipového průmyslu.
„Pak povstala DPP a jejich stížnosti byly velmi legitimní a jejich touha po demokracii velmi čestná, ale z vlády vedené inženýry a technokraty jsme se stali vládou vedenou aktivisty a právníky,“ kritizovala Oungová nástup strany DPP, která jadernou energii začala vnímat ne jako kritickou infrastrukturu, ale jako symbol represivní minulosti. Jaderné elektrárny odmítli a strach z radiace zneužili k prosazení cíle „země bez jaderných zbraní“ jakožto stranického ústavního principu.
Oungová uvedla, že i v současnosti, kdy Tchaj-wan čelí nedostatku energie a neschopnosti například provozovat nové datové centrum na severu ostrova, DPP nadále odmítá změnit kurz. Novinářka proto podrobila kritice také prezidenta Čching-te Laje za to, že často hovoří o „suverenitě v oblasti umělé inteligence“, zatímco ostrov nemá dostatek elektřiny ani pro základní infrastrukturu.
„Chytrý v politice, zaostalý ve vládnutí. Obávám se, že pokud bude DPP nadále u moci, Tchaj-wan se změní ve Filipíny,“ varovala novinářka. A že, ačkoliv na to lidé často zapomínají, Filipíny byly jednu dobu bohatší zemí než je Tchaj-wan a karty se obrátily až s tchajwanským hospodářským zázrakem v 80. a 90. letech minulého století.
V této souvislosti obvinila vládu z povrchní orientace na progresivní západní koncepty jako je diverzita, rovnost a inkluze (DEI), místo toho, aby řešila praktické problémy země.
„Proto, i když mám Tchaj-wan ráda, začnu mu říkat ‚ostrov retardů‘, protože vypnout připravenou jadernou energii, když jste beztak zranitelní blokádou a máte nedostatek energie, je vrchol retardace,“ dodala ostře Oungová.
The last nuclear reactor in Taiwan powers down tomorrow. This just exemplifies everything that went wrong with Taiwan.
— Angelica ???????????????? (@AngelicaOung) May 16, 2025
The KMT were oppressive authoritarians, but they had brilliant technocrats like Sun yun-suan and KT Lee. That’s why in the 80s while Taiwan was literally the… https://t.co/W9zafh1pwf
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová