Nejen Ševčík: Toto se děje na školách. Zkušená rektorka hovoří

29.06.2023 8:02 | Zprávy

MONITORING Jak se proměnilo české školství za posledních 30 let? Nakolik politická korektnost oklešťuje akademické svobody? Jakou roli hrají soukromé vysoké školy ve vzdělávací soustavě? A může nedostatek míst na středních školách změnit hygienická vyhláška, která sloučí dívčí a chlapecké toalety? Hostem moderátorky Jany Bobošíkové byla zakladatelka jedné z nejstarších českých soukromých univerzit, ekonomka Bohuslava Šenkýřová.

Nejen Ševčík: Toto se děje na školách. Zkušená rektorka hovoří
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Prázdná učebna

Ministr školství Bek zřídil v posledních dnech národní konvent o vzdělávání. Má jít o odbornou diskuzní platformu, na níž se má diskutovat komplexní přístup ke vzdělávací soustavě. Co Šenkýřová nápadu ministra říká? „Zaplaťpánbůh, že ten nápad bude mít snad i realizaci. Protože takové ty diskuze o tom, že by se měl celý ten sektor nějak změnit, ty jsou tady celá léta. Já jsem začala podnikat ve školství někdy v roce 1994 a od té doby se mnohokrát vedly diskuze o tom, že by se něco mělo stát, něco by se mělo změnit, ale řekla bych jednoduše, nikdy se to bohužel nedotáhlo úplně do konce," sdělila Šenkýřová.

„Vždycky se vytrhlo něco... Buď se měnily věci v základním školství, nebo ve středním školství, nebo i koneckonců ve vysokém školství, ale nikdy se ten systém nevzal jakoby celek. Každý ten systém by na sebe nějakým způsobem měl i navazovat a něco řešit, a také ta doba se mění. Máme různé evaluační vlny a tak dále. Společnost něco potřebuje. I společnost se mění. Takže kdyby se toto podařilo, byla bych ráda, ale při jedné schůzce, nebo myslím, že to bylo na zasedání české konference rektorů, pan ministr prohlásil, že on bohužel má na ty změny maximálně dva roky. Také řekl, že do té debaty je potřeba zapojit mnoho různých subjektů, a kdyby se toto podařilo, tak by to snad mělo i konečně nějaký výsledek," dodala.

„Ministr několikrát prohlásil, že máme třeba mnoho filozofických fakult a chybí nám jiné obory, jiné studijní programy, jiné profese. A to je absolutně pravda. Také víme všichni, že nejsou peníze, na rozdíl od nás, soukromých škol, které vlastně nedostáváme peníze ze státního rozpočtu, tak on nabádal veřejné univerzity, aby se prostě zamyslely nad tím, jak s těmi penězi, které dostávají, se i hospodaří," sdělila.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Jak se proměnilo, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 29.06.2023 11:38:27
české školství za třicet let? Odpovím si sám: zhroutilo se...

|  5 |  0

Další články z rubriky

Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

21:41 Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

„Nemělo by se zapomenout na hrdiny bojující za naši vlast. Jezdíme na veškeré pietní akty,“ sdělil j…