Nejsem Kalouskova loutka, tvrdí Czernin. Jak je to ve skutečnosti?

03.08.2019 9:21

Situaci v TOP 09 analyzuje ve svém textu redaktor Lidových novin. Hovoří zejména o senátorovi Tomáši Czerninovi, jenž by se mohl stát novým předsedou strany. Dosavadní lídr Jiří Pospíšil zatím neoznámil, zda bude svůj post obhajovat.

Nejsem Kalouskova loutka, tvrdí Czernin. Jak je to ve skutečnosti?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Czernin
reklama

Od počátku Jiřího Pospíšila ve funkci, k jehož zvolení došlo před rokem a půl, dával najevo Miroslav Kalousek, že mu to není zcela po chuti. Kalousek, jenž je považován za jednoho z otců zakladatelů strany, se stáhl do pozadí, nestanul ani v předsednictvu. 

Nyní se Kalousek rozhodl podpořit v boji právě Tomáše Czernina. Ten se vymezuje proti současnému lídrovi strany a hlásí se právě k otci strany Karlu Schwarzenbergovi a ke Kalouskovi. O něm dokonce hovoří jako o člověku, kterého by rád viděl v týmu místopředsedů. „Usoudil jsem, že je správný čas,“ tvrdí ke své kandidatuře Czernin, který ji oznámil ve značném předstihu. Volební sněm totiž bude až v listopadu. 

Odmítá, že by byl loutkou Kalouska, i když ten se nechává slyšet, že je mu připraven pomáhat ze všech sil. Podporu má Czernin i od Schwarzenberga. Jak „kníže“, tak Kalousek Pospíšila kritizují za to, že je kromě předsedy strany i europoslancem, což znamená, že se nemůže náležitě funkci věnovat na sto procent. 

Dosavadní lídr TOP 09 Pospíšil své stranické úspěchy hájí a byl by rád, aby si strana zachovala svůj kurz. Chce nadále spolupracovat i s hnutím STAN. Zda vskutku dojde na souboj s Czerninem, se ukáže tedy na podzim. Ve hře je totiž podle Lidových novin také přepřahání v pražské koalici, kdy by mohlo dojít ke spojení TOP 09 s ODS a s hnutím ANO a Pospíšil by mohl získat post primátora. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

22:18 Nebudu sprostej, řekl plukovník Šlachta. A veřejně pohrozil před 300 lidmi

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta se nechal slyšet, že se těší …