Na otázky Jourová odpovídala v češtině. Zároveň hned na úvod debaty jeden z předsedajících schůze, předseda právního výboru, lidovecký europoslanec Pavel Svoboda přítomné seznámil se správnou českou výslovností jejího jména. „Není to paní Džourová ani paní Žurová, ale paní Jourová,“ varoval s úsměvem mezinárodní sestavu poslanců.
Ve svém vystoupení dala jasně najevo, že nikdy nepodléhala tlakům Andreje Babiše (ANO), a to i proto, že žádné tlaky se nikdy neodehrály. „O jeho byznys jsem se ale nikdy nezajímala,“ podotkla. Babiš je podle jejího názoru úspěšný podnikatel a předseda politické strany.
Ve hře je ochrana osobních dat i ochrana soukromí
Po slyšení se sejdou zástupci politických frakcí z výborů, aby vystoupení Jourové posoudili. O komisi jako celku bude Evropský parlament hlasovat na konci měsíce tak, aby se tým Jeana-Claudea Junckera mohl ujmout práce od počátku listopadu.
Pravděpodobná budoucí česká eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví v odpovědích připustila, že nejsložitějším tématem, se kterým se v přípravě setkala, je ochrana evropských dat ve Spojených státech.
„Ve hře je ochrana osobních dat i ochrana soukromí. To je něco, o čem se nevyjednává a nesmí se zpochybňovat,“ zdůraznila. Důvěra Evropy ve Spojené státy byla podle ní „zásadně narušena“ po odhaleních Edwarda Snowdena. Jourová ve středu připomněla, že americké bezpečnostní složky i nadále v jednáních s EU prosazují možnost využívání dat v případě, že z bezpečnostních důvodů vyvstane taková potřeba. To Jourová odmítla. „S takovým přístupem nesouhlasíme, chceme znát vymezení účelu,“ poznamenala.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp