Nejsou peníze na léčbu rakoviny, půl milionu lidí v ohrožení

06.11.2012 16:39

Nedostatek peněz ve zdravotnictví pociťují i lidé nemocní rakovinou. Onkologická centra na jejich léčbu při současném systému financování nemají peníze. V Česku ročně přibude v průměru 80 000 nových pacientů. V tuto chvíli se lékaři starají zhruba o 500 000 lidí, kteří se s touto nemocí potýkali, nebo s ní stále bojují.

Nejsou peníze na léčbu rakoviny, půl milionu lidí v ohrožení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama

Současný systém financování, kdy onkologická centra nedostávají peníze za jednotlivé pacienty, povede ke snížení úrovně léčby rakoviny a nádorových onemocnění. "Pacientů přibývá, ale peněz dostáváme stále stejně," řekl Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti.

Počet pacientů s onkologickým onemocněním roste meziročně o dvě až pět procent. "V roce 2012 se s onkologickým onemocněním léčilo a léčí 80 tisíc pacientů," podotkl Vorlíček. Lékaři se navíc starají i o dalšího půl milionu již vyléčených pacientů. "Tato onemocnění se často i po úspěšné léčbě vracejí a lékaři se tak i o vyléčené pacienty starají do konce života," dodal. Doplnil také, že peníze dostávají paušálně, bez ohledu na to, kolik pacientů se skutečně léčí.

Lékaři jsou tak mezi dvěma mlýnskými kameny. "Na jedné straně musí dodržovat léčebné standardy, ale na druhé jim vedení nemocnice říká, že na to nemají peníze," posteskl si Vorlíček. Lékař podle něj riskuje žalobu ze strany pacienta, že ho neléčil tak, jak ukládají zákonné postupy anebo výpověď z nemocnice.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

20:13 Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

Komentátorka Karolina Stonjeková varuje před vlnou „nových mladých komunistů“. Avšak nemyslí jimi čl…