Největší varování pro Evropu? Turecko! Moravec si vyslechl temná slova

13.10.2019 13:27

Do první hodiny Otázek Václava Moravce zavítali bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer a politolog Jacques Rupnik, jenž před diváky vykreslil temný obrázek, který zahrnoval turecké vydírání a další rizika, která musíme řešit. Radičová doplnila vnější rizika, která musí EU řešit, Řada lidí v EU prý už dnes nevěří, že se budou mít lépe, když budou tvrdě pracovat, a to je opravdu velký problém....

Největší varování pro Evropu? Turecko! Moravec si vyslechl temná slova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor pořadu OVM Václav Moravec

Moravec debatu otevřel otázkou  o brexitu. Kdy a jak Velká Británie opustí EU?

Fischer hned na úvod varoval před využíváním referenda. Toto referendum rozštěpilo britskou společnost a tamní politická scéna dodnes nenašla shodu na tom, jak postupovat dál. „Připomeňme si, jak ošidný instrument je referendum a jeho použití,“ varoval Fischer.

Později dodal, že EU si vlastně stále neřekla, jak chce pokračovat.

Radičová doplnila, že ať už brexit dopadne jakkoliv, bude to pro EU vždy špatně. Zvlášť, pokud se evropské společenství nepoučí.

„Nic to nemění na faktu, že ať už bez dohody, nebo s dohodou, je to velmi špatná zpráva pro EU. Obávám se, že se členské státy EU nepoučí z tohoto příběhu a nebudou hledat odpověď na otázku, jak k tomu došlo, jak tomu předejít a jak spolu pokračovat. Držet spolu pohromadě jen proto, že mi někdo ukradl kyblíček na pískovišti, to není dobrý způsob uchování Evropské unie,“ varovala Radičová s tím, že různé členské státy vstupovaly do EU s různými cíli. Jedni v EU viděli jen volný trh pro lepší obchod, ale jiní chtěli vytvořit Spojené státy evropské. Třetí skupina států zůstala mezi těmito představami na půl cesty.

Členské státy EU by si podle ní měl říct, jak moc a na jaké bázi se chtějí spojit – na úrovni ekonomické, na úrovni právního státu nebo na úrovni kulturní.

Politolog Rupnik varoval, že případný odklad brexitu by nic nevyřešil. „Odklad sám o sobě nic neřeší, jen vám dává možnost odložit nalezení řešení. Máme tady vládní stranu, která se rozpadá. Z konzervativců se stala strana brexitu,“ upozornil Rupnik s tím, že opoziční labouristé jsou v otázce brexitu také rozdělení a není jisté, zda by předčasné volby opoziční levici pomohly. „Jisté je, že stávající vláda nemůže pokračovat,“ prohlásil politolog.

„Referendum se ukázalo být jako nešťastné řešení, ale je to řešení. Pak to šlo do parlamentu a parlament se ukázal být neschopný to řešit. Je to problém pro soudržnost Spojeného království, ale je to problém i pro parlamentní demokracii, protože když se ukáže, že nejstarší  parlamentní demokracie to není schopna řešit, oslabí ji to,“ zvedl varovně prst Rupnik.

Zdůraznil, že se Velká Británie a EU musí vzájemně domluvit. Ale domluvit se musí také státy EU mezi sebou. Podle Rupnika musí najít i politickou shodu, protože musí společně řešit politické problémy, které nás ovlivňují.

„Dnes nejdůležitější věc a varování pro Evropu je to, co provedli Turci proti Kurdům. Turci vtrhli do Sýrie. Americký prezident tomu dal zelenou. To je nejnebezpečnější pro Evropu. To náš region destabilizuje. Turci nám říkají: ‚Evropané, jestli si stěžujete, co všechno my porušujeme, tak my tady máme 3,5 milionu uprchlíků. Tak řekněte, kolik...‘ To je vydírání, které máme ve svém sousedství,“ varoval Rupnik.

Abychom nejen tomuto vydírání dokázali čelit, musí politici EU hledat společné politické odpovědi. Jinak se také může stát, že nastoupí národovečtí populisté. „Národovecký populismus tady je, ale jeho nástup není nezadržitelný,“ upozornil Rupnik.

Zdůraznil, že Evropská unie vedle společných ekonomických zájmů stojí také na sdílených hodnotách právního státu.

Radičová doplnila, že před námi stojí velké výzvy. Jednou z nich je nástup průmyslové revoluce 4.0, ve které řada lidí přijde o práci, ale zároveň se vytvoří nové pracovní pozice. Dalším tématem je bezpečnost, a to jak bezpečnost klasická, tak bezpečnost kybernetická. Další problém představuje podle Radičové prohlubování ekonomických rozdílů mezi lidmi. Nejbohatší lidé se vzdalují svým spoluobčanům a nemalá část společnost nevěří, že má šanci si polepšit, vylepšit své postavení, když bude tvrdě pracovat.

A pokud na tyto otázky nenajde EU jak odpovědět, národovečtí politici budou jen sílit. Prostě a krátce řečeno, lidé kolem sebe vidí příliš mnoho nejistot a chtějí mít alespoň něco, na čem mohou stavět. A národovečtí politici jim to, na čem mohou stavět, dávají. Nabízejí stát, často řízený vládou silné ruky, který však občanům poskytne určitou stabilitu.

Když se znovu dostal ke slovu Fischer, konstatoval, že nás ohrožuje i výrazné stárnutí společnosti a místy velmi zanedbané životní prostředí. Oboje musíme řešit, abychom v budoucnu měli kde žít.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CIA? Dcera Pavla Tigrida otevřeně promluvila. Vše prý zapadá

22:17 CIA? Dcera Pavla Tigrida otevřeně promluvila. Vše prý zapadá

„Je evidentní, že peníze na Svědectví, na československý exil, na všechny ty knihy a časopisy posíla…