Nejvyšší státní zástupce Zeman od Moravce varoval internetové „šiřitele nenávisti“. Chce bojovat proti hrubnutí společnosti

23.09.2018 14:37

Hosty druhé hodiny Otázek Václava Moravce byli nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, policejní prezident Tomáš Tuhý a eurokomisařka Věra Jourová. Debatovali spolu o kybernetických zločinech a dáma si nebrala servítky. „Po každém teroristickém útoku a po každém velkém zločinu my politici vykřikujeme, jak musíme účinněji bojovat proti těmto zločinům. Proto k tomu také musíme hledat cestu,“ zdůraznila. A předložila jeden návrh. Pavel Zeman sáhl k příměru z první světové války. Zmínil i slabou stránku státní suverenity.

Nejvyšší státní zástupce Zeman od Moravce varoval internetové „šiřitele nenávisti“. Chce bojovat proti hrubnutí společnosti
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman
reklama

Údaje vyšetřovatelů ukazují, že se zločiny přesouvají z reálného světa na internet. Policejní prezident Tuhý to uznal a oznámil, že Policie ČR posiluje týmy na řešení těchto zločinů. Tuhý doufá, že se mu podaří navýšit celkové stavy policie na 45 tisíc policistů. Podle Tuhého by bylo reálné navyšovat stavy policie o tisíc duší ročně. Tito noví policisté mají kontrolovat ochranu hranic, ale také zabezpečit bezpečí v ulicích a tak podobně.

Pavel Zeman dal Tuhému za pravdu. „Já osobně se domnívám, že se nám kriminalita přesouvá do kyberprostoru, ale nevím, v jak velké míře to je," konstatoval Zeman s tím, že řada kybernetických zločinů nebývá oznamována, takže nevíme, kolik kyberzločinů se opravdu odehrává. Neměli bychom si ale myslet, že se policisté a státní zástupci někdy dostanou krok před zločince. Mezi zločiny páchané na síti patří podle Zemana i šíření nenávisti. Tady je relativně jednoduché se případných zločinů dopátrat. „Stačí si otevřít počítač a projet si diskuze pod články," dal příklad nejvyšší státní zástupce. Pravidla chování na internetu by měla být stejná jako pravidla chování v běžním životě. Na toto se podle Pavla Zemana zapomíná.

„Když jdete po Václavském náměstí a přijde na vás nějaká fyziologická potřeba, tak jí tam vykonáte? A vám to přijde slušné? A na internetu je to stejné," poznamenal Zeman. „Já považuju za velice zásadní jev, že nám společnost jaksi zhrubla. Začínáme se k sobě chovat hrubě, což není dobře," zlobil se před kamerami nejvyšší státní zástupce.  

Podotkl, že rodiče učívali děti, že je správné pozdravit, když někam vejdete, ale dnes to řada dětí a mladých lidí moc nedělá, což podle Zemana není zdravé.

Máme tu ale i složitější kyberzločiny, které je těžké rozkrýt a potřebujeme na to skutečné odborníky, které je třeba odpovídajícím způsobem zaplatit. Před kamerami České televize zaznělo, že někdo, kdo krade data, si může vydělat i půl milionu dolarů ročně. V porovnání s tím jsou platy u policie opravdu velmi hodně nízké.

Když se dostala ke slovu Jourová, konstatovala, že český policista by měl mít právo sáhnout si pro kybernetické důkazy i do zahraničí. A policisté ze zahraničí by měli mít možnost sáhnout si pro důkazy k nám. V řadě zemí EU tento koncept vyvolává nedůvěru, ale Jourová prý tento nápad tvrdě prosazuje. „Po každém teroristickém útoku a po každém velkém zločinu my politici vykřikujeme, jak musíme účinněji bojovat proti těmto zločinům. Proto k tomu také musíme hledat cestu," zdůraznila dáma.    

Pavel Zeman přitakal. „Zločinci v kyberprostoru překračují hranice naprosto bez problémů a policie by měla mít stejně volné ruce. My musíme zapomenout na státní suverenitu v tomto," zdůraznil Zeman.

Jourová dodala, že v rámci bojování proti kyberzločinům je také na místě urychleně ze sociálních sítí mazat příspěvky s teroristickým obsahem. A to nejlépe do hodiny. To, co platí v běžném off-line životě, tak my chceme, aby to platilo i on-line," zdůraznila. Není však jisté, zda dosluhující komise Jean-Clauda Junckera dokáže takovouto legislativu ještě prosadit.

Došlo i a problematiku evropského prokurátora, který by měl začít pracovat na konci roku 2020. Výběrové řízení na něj bude teprve vypsáno, ale Pavel Zeman dal jasně najevo, že se do tohoto výběrového řízení nepřihlásí. „Vykonávám funkci nejvyššího státního zástupce a nemám ještě potřebu z tohoto postu odcházet, mám ještě celou řadu plánů," uvedl Zeman.

Moravec věnoval pozornost i Národní centrále boje proti organizovanému zločinu (NCOZ). Její vznik prosadila ještě vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). Zeman poznamenal, že v centrále je ještě třeba provést některé změny. „Je to opravdu veliký útvar a já nezávidím člověku, který ho má řídit," poznamenal Zeman. Tuhý ubezpečil, že procesy v NCOZ se ještě mohou měnit tak, aby centrála pracovala efektivněji.

Nakonec moderátor otevřel otázku trestního stíhání premiéra Andreje Babiše kvůli kauze Čapí hnízdo. Zeman poznamenal, že pro média a pro veřejnost je to asi zajímavý případ, ale státní zastupitelství měří všem stejně a některé kauzy účelově nebrzdí nebo naopak neurychluje. „Já nechám dozorového státního zástupce společně s policií normálně pracovat a v případě, že by došlo k nějakému excesu, že by třeba ještě v polovině příštího roku nebylo zřejmé, kam ta věc směřuje, tak bych dal podnět k dohledu z vrchního státního zastupitelství," řekl Zeman. V současné době pro dohled nevidí důvod.

Reprofoto: ČT, tan

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oběsil bych Lavrova, vypálil Pavel Novotný před ruskými novináři. Příběh je u konce. Policie rozhodla

21:37 Oběsil bych Lavrova, vypálil Pavel Novotný před ruskými novináři. Příběh je u konce. Policie rozhodla

Není to tak dávno, kdy se kontroverzní politik a starosta Řeporyjí Pavel Novotný postaral o rozruch …